Úrad môže podľa neho na základe ukončených cenových konaní konštatovať, že celkové zvýšenie nákladov domácností na elektrinu bude v roku 2022 asi o 20 % nižšie, ako ÚRSO pôvodne avizoval začiatkom decembra 2021, po zverejnení samotného vplyvu extrémneho nárastu ceny komodity na burzách.
Igaz spresnil, že úrad v cenových konaniach dôsledne analyzoval cenové návrhy viacerých dodávateľov, ktorí žiadali pre extrémny nárast ceny elektriny na burzách zásadné zvyšovanie cien.
Poznamenal, že v niektorých prípadoch by navrhované ceny mohli zvýšiť domácnostiam náklady na elektrinu v roku 2022 o desiatky percent navyše oproti úradom stanovenému spôsobu regulácie cien, čo úrad podľa neho odmietol akceptovať.
„Tým hlavným dôvodom je, že úradu sa v cenovom konaní podarilo výrazne znížiť tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) o 33 %, čo prispelo k zmierneniu dosahov nárastu ceny elektriny ako komodity na burzách na celkovú cenu elektriny. Regulované ceny elektriny v roku 2022 sa tak pre veľkú časť domácností dostávajú približne na úroveň predpandemických regulovaných cien elektriny v roku 2020,“ povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.
Pre priemernú domácnosť žijúcu v byte to podľa neho bude znamenať v roku 2022 celkový nárast nákladov na elektrinu oproti roku 2021 o necelé 3 eurá za mesiac. V porovnaní s rokom 2020 takáto domácnosť dokonca priemerne ušetrí 19 centov. Domácnostiam, ktoré využívajú elektrinu aj na kúrenie a ohrev vody, vzrastú náklady na elektrinu v roku 2022 približne o 12 eur za mesiac.
Igaz dodal, že konkrétne dosahy na odberateľov budú závisieť od výšky spotreby elektriny, účelu využitia elektriny v domácnosti a ceny elektriny dohodnutej s dodávateľom. ÚRSO podľa neho zároveň zdôrazňuje, že v cenovom rozhodnutí nestanovuje dodávateľom elektriny pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorá sa nemôže prekročiť. Každý spotrebiteľ môže v rámci trhovej súťaže žiadať od svojho dodávateľa elektriny nižšiu cenu, prípadne ho môže zmeniť.