Plynovod, ktorý bude transportovať zemný plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora, by mal dodávky suroviny do najväčšej európskej ekonomiky zvýšiť na dvojnásobok. Berlín sa v minulosti za projekt postavil s tým, že zvýšený objem plynu umožní ekonomike rýchlejší odklon od uhlia ako energetického zdroja.
Oponenti projektu však poukazujú na zvýšenie závislosti Európy od dodávok energií z Ruska. Navyše projekt obchádza Ukrajinu, čo túto krajinu oberá o dôležité príjmy z tranzitu plynu.
Čítajte viac Rusko sľuby o plyne nedodržalo. Nízke dodávky pokračujúAko informovala agentúra AFP, v súvislosti s najnovším vývojom okolo plynovodu Severný prúd 2 Spolkový úrad pre siete uviedol, že „prevádzkovateľovi plynovodu môže udeliť certifikát až vtedy, keď štruktúra tohto prevádzkovateľa bude v súlade s nemeckým právom“. Dodal, že certifikačný proces „bude pozastavený dovtedy, dokiaľ hlavné aktíva a ľudské zdroje nebudú presunuté z materskej spoločnosti Nord Stream 2 na jej nemeckú divíziu, ktorá bude vlastniť a prevádzkovať nemeckú časť plynovodu“.
Nemecký úrad pre siete má celkovo štyri mesiace od predloženia dokumentov, aby projekt schválil. Stať by sa tak teda malo najneskôr v prvých januárových dňoch. Následne bude o projekte rozhodovať Európska komisia.