Rusko sľuby o plyne nedodržalo. Nízke dodávky pokračujú

Objednávky na kapacity prepravy plynu cez plynovod Jamal ukázali, že dodávky zostanú pod normálom aj v pondelok. Navyše Jamal, ktorý vedie z Ruska cez Poľsko do Nemecka, v pondelok ráno stále pracoval v reverznom móde, to znamená, že plyn prúdi zo západu na východ.

08.11.2021 11:32
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (28)

Európske ceny komodity na začiatku nového týždňa opäť výrazne vzrástli. Dôvodom sú signály, že Rusko nezvýši dodávky, ako sľúbil prezident Vladimir Putin.

Európsky referenčný termínovaný kontrakt na plyn sa na burze v Amsterdame posilnil až o 9,7 % a jeho cena sa dostala na 81,23 eura za megawatthodinu (MWh). Neskôr prišiel o časť ziskov a tesne pred desiatou hodinou SEČ sa obchodoval s plusom 7,1 % po 79,25 eura za MWh. Ekvivalentný britský kontrakt na plyn zdražel o 8 %.

Ruský prezident Vladimir Putin sľúbil, že Rusko začne posielať viac plynu do Európy od pondelka, keď nariadil koncernu Gazprom naplniť európske zásobníky potom, ako dokončí plnenie zásobníkov v Rusku. Gazprom namiesto toho uviedol, že tento týždeň nepredá žiadny plyn cez svoju spotovú platformu. Takisto neboli na pondelkových aukciách rezervované žiadne extra prepravné kapacity na dodávky plynu do Európy počas tohto týždňa.

sulík Čítajte viac Zmena zákona o energetike vyvolala rozruch. Rezort dostal 800 pripomienok

„Je to sklamanie, keďže trh s plynom potrebuje vyššie dodávky,“ uviedol obchodník holandskej eneregtickej firmy PZEM Niek van Kouteren. „Ak Rusko nezvýši dodávky, ceny zrejme budú pokračovať v raste.“

Európske ceny plynu sa tento rok viac než strojnásobili. Hlavným dôvodom sú slabé dodávky z Ruska. Moskva opakovane vyhlásila, že môže dodávať viac plynu po spustení prevádzky kontroverzného plynovodu Nord Stream 2. Podľa niektorých európskych politikov Rusko týmto spôsobom tlačí na Nemecko a Európsku úniu (EÚ), aby schválili prevádzku plynovodu Nord Stream 2.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #zemný plyn #energetika #ceny energií