Teplári sa sporia so Sulíkom. Žiadajú od vlády nižšiu DPH

Zväz tvrdí, že teplárne iba dodržujú predpisy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Aby domácnostiam nemuseli zvyšovať ceny, žiadajú od štátu cenovú reguláciu a zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH).

14.10.2021 12:30
teplo, energie, peniaze, radiátor, kúrenie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Sulík tento týždeň informoval, že pre pochybenia manažérov, ktorí si nezaistili dostatočné množstvo plynu, očakáva krach viacerých teplární. Zásobovanie teplom pre ich odberateľov by podľa ministra mal prevziať dodávateľ poslednej inštancie, ktorým by mala byť štátna spoločnosť MH Manažment. Tá v súčasnosti prevádzkuje šesť najväčších teplární na Slovensku.

Sulík Čítajte viac Sulík oznámil, ako zasiahnu proti zdražovaniu energií. Pomôžu ušetriť domácnostiam aj firmám

„Teplárenské spoločnosti riadia zodpovední manažéri. Svedčí o tom bezpečná a cenovo dostupná dodávka tepla a ich doterajšie hospodárske výsledky. Dnes pre vysoké ceny plynu obmedzujú výrobu aj veľké priemyselné a výrobné podniky, kde vo vedení nesedia žiadni amatéri,“ uviedol predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš. S problémom vysokých cien energií sa podľa neho vyrovnáva celá Európa a extrémny nárast cien nemohli predpokladať ani najlepší analytici.

Výrobcovia tepla navrhli ako jedno z možných riešení na preklenutie súčasnej krízy, aby štát tak, ako reguluje ceny plynu pre domácnosti, tiež reguloval cenu plynu pre domácnosť, ktorá vstupuje do výroby tepla v systémoch CZT. Ako ďalšie riešenie navrhujú prijať opatrenie v podobe zníženej DPH na výrobu tepla z CZT a zmierniť tak dosahy na konečných spotrebiteľov.

debata chyba
Viac na túto tému: #teplárne #CZT #zdražovanie energií