Mochovce dostanú konkurenciu. Európska jednotka v jadre ohlásila miliardové investície

Francúzsko počas nasledujúcich piatich rokov investuje do rozvoja inovatívnych technológií a priemyslu zhruba 30 miliárd eur. Súčasťou plánu, ktorý zverejnil v utorok prezident Emmanuel Macron, je aj výstavba malých jadrových reaktorov.

12.10.2021 16:22
Jaslovské Bohunice, atómová elektráreň Foto:
Atómové elektrárne tvoria zhruba 70 percent elektriny vyrobenej na Slovensku.
debata (8)

Francúzsko vyrába z jadra najviac elektriny v Európe a má 56 komerčných reaktorov. Zároveň má aj najvyšší podiel elektriny vyrobenej týmto spôsobom, vyše 75 percent. Slovensko je v rebríčku na druhom mieste s približne 70 percentami.

Ako ďalej uviedol Macron, cieľom Francúzska je podporiť hospodársky rast krajiny v čase, keď čelí čoraz silnejšej konkurencii z Číny a USA, uviedol Macron. Ako dodal, s investíciami sa začne budúci rok.

„Ak my, Európania, a najmä my, Francúzi chceme mať možnosť zvoliť si svoju budúcnosť, tak je kľúčové, aby sme vyhrali… boj o nezávislosť a lepšie životné podmienky,“ povedal Macron.

belgicko eú Summit brusel európska rada Čítajte viac Brusel vyhovel tlaku členských štátov. Dostanú návod, ako von z energetickej krízy

Plán počíta s investíciami do vývoja energetických technológií, ktoré pomôžu znížiť emisie skleníkových plynov, v objeme osem miliárd eur. Tieto prostriedky poslúžia aj na financovanie výstavby malých modulárnych jadrových reaktorov, uviedol prezident. Zhruba 70 percent elektriny spotrebovanej vo Francúzsku zabezpečujú jadrové elektrárne.

Členské štáty Európskej únie sa pred dvoma rokmi dohodli, že nukleárna energia by mohla 27-člennému bloku pomôcť pri transformácii smerom k uhlíkovo neutrálnej ekonomike, čo vládam dáva možnosť využívať ju v národných energetických mixoch.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #atómová elektráreň #Mochovce #jadrová energetika