Heger o zdražovaní energií: Vláda má pomoc pre najchudobnejších

Ak si to bude situácia s rastom cien energií vyžadovať, vláda podá pomocnú ruku nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v reakcii na vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej v správe o stave republiky.

, , 28.09.2021 14:05, aktualizované: 14:21
Eduard Heger Foto: ,
Eduard Heger ohlásil, že vláda pomôže ľuďom pri zdražovaní energií.
debata (17)

Hlava štátu v prejave upozornila, že rast cien potravín a energií dopadne aj na nízkopríjmové rodiny, a preto je na mieste uvažovať o cielených a zmysluplných kompenzáciách.

„Môžem len súhlasiť s jej (prezidentkinými) slovami, že ak si to bude situácia týkajúca sa cien vyžadovať, vláda podá pomocnú ruku nízkopríjmovým skupinám tak, ako tomu bolo aj počas pandémie,“ vyzdvihol Heger.

Čo je energetická chudoba

Vo svojom základnom popise sa označuje ako „neschopnosť vykurovať dom na adekvátnu (bezpečnú a pohodlnú) teplotu kvôli nízkym príjmom a neadekvátnemu (energeticky neefektívnemu) obydliu.“ Nie je to teda len otázka príjmov a výdavkov. Problémy môžu súvisieť aj so zlým stavom budovy, vybavením dostatočnou infraštruktúrou, slabou informovanosťou a podobne.

SAV vo svojej štúdii o energetickej chudobe navrhuje, aby sa za energeticky chudobné považovali domácnosti, ak ich náklady na energie prepočítané na m2 prevyšujú národný medián a zároveň úroveň ich príjmov je nižšia ako 30-ty percentil. Druhou možnosťou je definícia: „domácnosti by boli pokladané za ohrozené energetickou chudobou vtedy, ak im po úhrade nákladov na energie zostane menej než 1,5 násobok životného minima a zároveň ich náklady na energie pripadajúce na m2 obytnej plochy sú vyššie ako národný medián“.

Keďže sa ceny podľa Hegerových slov budú v podstate len vracať na predpandemickú úroveň, zdražovanie podľa neho nezasiahne takú veľkú skupinu ľudí. Pomoc teda bude určená ľuďom z nízkopríjmových skupín, ktorí by sa mohli ocitnúť v mimoriadnej situácii. „Tak, ako sme to robili aj počas pandémie, keď sme vyplatili na sociálnu pomoc práve cez SOS dávky 81 miliónov eur,“ priblížil premiér.

termostat, technológie, kúrenie Čítajte viac Čaká nás ďalšie zdražovanie. Priplatíme si aj za teplo, ceny pre rodiny budú iné pre každý región Slovenska

Energeticky chudobní v centre pozornosti

V ohrození sú hlavne ľudia, ktorých ohrozuje pre nízke príjmy takzvaná energetická chudoba. Podľa údajov Eurostatu si v minulom roku, kedy ceny medziročne klesali, takmer šesť percent Slovákov nemohlo dovoliť dostatočne vykúriť svoje obydlie. V štatistike zostavovanej na základe celounijného zisťovania boli na tom lepšie ako my susedia z Maďarska, Česka aj z Rakúska. Tento rok sa so zdražovaním percento takýchto domácností zrejme ešte zvýši.

Problém si dobre uvedomujú aj slovenskí politici a začali sa nepriaznivým stavom zaoberať. V pondelok podvečer sa konala koaličná rada, na ktorej sa lídri zaoberali okrem iného požiadavkou Sme rodina zriadiť pracovnú skupinu ohľadom zvyšovania cien.

boris kollar krajniak autor: Robert Huttner Čítajte viac Prudký rast cien energií môže uvrhnúť domácnosti ešte viac do energetickej chudoby. Politici hľadajú riešenia, nájdu ich?

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) ešte minulý týždeň uviedol, že ľudia budú môcť prostredníctvom peňazí z plánu obnovy zatepliť a zefektívniť svoje obydlia. Pravdepodobne ich však budú môcť čerpať až budúci rok. Vysvetlil, že situáciu na tento rok chce riešiť prostredníctvom sociálnych kompenzácií. „Takto to riešia aj Veľká Británia či Francúzsko, ktoré na to vyčlenilo už pol miliardy eur,“ dodal.

Chcú škrtať poplatky za elektrinu

Konkrétne kroky, ako nízkopríjmovým skupinám pomôcť v súvislosti so zdražovaním energií, premiér nepredstavil, o opatreniach dá štát vedieť postupne.

Na margo plánovanej utorkovej mimoriadnej parlamentnej schôdze k zdražovaniu energií premiér poznamenal, že na nej majú odznieť konkrétne argumenty o tom, čo sa podpísalo a podpisuje pod narastajúce ceny energií. Silovú zložku energií vláda podľa premiérových slov ovplyvniť nevie, pretože tá sa odvíja od cien na trhu. „Ale máme tu druhú časť, ktorá pri elektrickej energii tvorí až 60 %, a to sú rôzne poplatky,“ podotkol Heger s tým, že na schôdzi majú odznieť aj konkrétne „veci“, ktoré zablokovali výšku týchto platieb na 15 rokov.

VIDEO: Brífing predsedu vlády Eduarda Hegera k aktuálnej politickej situácii.

„Dnes sme ešte zaviazaní do 15-ročných kontraktov, ktoré bežia a budú ešte bežať najbližšie roky, ktoré uzavrela vláda Roberta Fica,“ povedal premiér a ilustroval to na príklade premrštených cien za fotovoltiku, na čo roky odplácali občania. „Hovoríme o miliardách za toto obdobie,“ vyčíslil premiér. Na tieto miliardy sa podľa jeho slov zbierajú občania, aby pár vlastníkov fotovoltických zariadení veľmi expresne a extrémne zbohatlo.

blackout, elektrina, elektricka siet, vedenie, Čítajte viac Zdražovanie elektriny na trhoch sa nezastavilo, cena je na novom rekorde

Na druhej strane je podľa jeho slov prirodzené, že keď príde kríza, počas nej energie mierne zlacnejú, a potom prudko zdražejú. Podobne sa to dialo aj v čase poslednej krízy. Zdôraznil, že v tomto roku sa regulované ceny pre domácnosti znižovali. „Teraz by sa cena mala dostať na úroveň roku 2020, čiže áno, dochádza k nárastu, ale dostávame sa do roviny, ktorá tu bola predtým,“ poznamenal premiér. Zlacňovanie bolo aj pri elektrickej energii.

Pri silovej zložke cien energií je badať nárast, avšak to štát nevie ovládať. „Aj tu veľmi intenzívne rokujeme,“ povedal premiér s tým, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) má v parlamente predstaviť opatrenia, ktorými štát znižuje nárast silovej zložky.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #energetická chudoba #ceny energií #Eduard Heger
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy