Najväčšia kauza energetiky je späť. Regulátor ide meniť G-komponent

Poplatok pre výrobcov čistej elektriny za prístup do sústavy distribučiek je už takmer dekádu predmetom súdnych sporov o milióny eur. Regulačný úrad ohlásil, že systém zmení.

12.09.2021 13:58
kalendár, kalkulačka, peniaze, podnikanie, SZČO Foto:
Zmeny v legislatíve majú odberateľom priniesť nižšie účty za energie.
debata (4)

Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorá upravuje poplatky za pripojenie a poplatky za prístup do distribučnej sústavy, takzvaný G-komponent, by v krátkom čase mala ísť do medzirezortného pripomienkového konania. Na štvrtkovej konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu Fit for 55 a slovenská energetika to povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.

energia, energetika, seps, stlpy vysokeho napatia, elektrina Čítajte viac Ceny elektriny lámu rekordy. Na trhu prerazila hranicu 100 eur

Novela vyhlášky bude mať podľa Jurisa zásadný vplyv na obnoviteľné zdroje energie. „Tento súčasný systém je naozaj veľmi problematický, takže je to téma, ktorú prehodnocujeme a budeme prehodnocovať,“ uviedol. Juris očakáva, že počas pripomienkového konania sa nájde nový a lepší spôsob fungovania v tejto oblasti.

G-komponent opakovane kritizovali výrobcovia zelenej energie. Rozhodoval o ňom už aj Ústavný súd SR, ktorý dal za pravdu zeleným výrobcom a poplatok vyplácaný bez zmlúv označil za protiústavný.

Kauza G-komponent Ide o špeciálny poplatok pre výrobcov elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov za prístup do sústavy jedného z troch regionálnych distribútorov. Zaviedla ho vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z roku 2013. Výška poplatku sa odvíja od cenníka jednotlivých distribučiek, pohybuje sa však na úrovni 17-tisíc až 21-tisíc eur za jednu megawatthodinu.

Podstatou pôvodného sporu bol rozdiel medzi prístupom a pripojením do distribučnej sústavy. Výrobcovia zelenej energie sú pripojení, aby v prípade prebytku mohli elektrinu predať distribučným spoločnostiam, absolútna väčšina z nich však nemá uzatvorenú zmluvu o prístupe. Poplatok však distribučky účtovali všetkým rovnako – tí, ktorí chceli vyrobenú elektrinu predávať ďalej, ale aj tí, ktorí zmluvu nemajú a elektrinu chceli využívať pre vlastnú spotrebu, hoci iba príležitostne dosiahli prebytky.

Za pravdu výrobcom dal Ústavný súd, ktorý v lete 2016 rozhodol, že poplatok platili v rozpore s Ústavou. Distribučky však faktúry zasielali ďalej. V roku 2019 však tento poplatok vláda a parlament zlegalizovali prostredníctvom novely zákona o energetike a vlani v októbri preto výrobcovia elektriny podali sťažnosť na Európsku komisiu.

Predseda ÚRSO dodal, že úrad plánuje zaviesť aj nové druhy taríf najmä pre prirodzené monopoly v oblasti distribúcie, ktorými by vytvorili priestor pre časovo rozlíšiteľné tarify. Tie by mali umožniť najmä tam, kde sú nainštalované smart merače, rozvoj flexibility a skladovania energií, čo by mohlo výhľadovo znížiť aj náklady pre jednotlivých odberateľov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #energetika #distribučné spoločnosti #g-komponent