Povinný repowering už má svoju vyhlášku, pripomienkovať ju možno ešte týždeň

Repowering pri podpore výroby zelenej elektriny už má svoju vyhlášku. Povinné predĺženie podpory niektorým výrobcom zelenej elektriny z 15 o ďalších päť rokov bez jej navýšenia má pomôcť štátu vyrovnať sa s historickým dlhom pre distribučné spoločnosti. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý vyhlášku o repoweringu pripravil, taktiež hovorí o priaznivej koncovej cene elektriny pre odberateľov vďaka repoweringu. Verejnosť môže vyhlášku regulačného úradu pripomienkovať do 26. júla.

19.07.2021 10:17
elektrikár Foto:
Ilustračné foto.
debata

Povinný repowering sa má týkať výrobcov zelenej elektriny, ktorí za predchádzajúci kalendárny rok dosiahli priemernú výšku doplatku najmenej 150 eur za megawatthodinu a celkovú výšku doplatku najmenej 75-tisíc eur. Pôvodne sa predpokladalo, že pôjde o niečo vyše 440 zariadení, primárne slnečných elektrární. Štát tak chcel vďaka repoweringu ročne ušetriť 70 miliónov eur. Po schválení spomínaného pozmeňujúceho návrhu koaličných poslancov sa až koncom roka uvidí, pre koľkých výrobcov zelenej elektriny zostane repowering povinný, a koľko teda v konečnom dôsledku štát ušetrí.

Výrobcom zelenej elektriny, ktorí či už dobrovoľne alebo povinne príjmu repowering, štát pôvodne garantoval uznať ako ekonomicky oprávnené náklady na rekonštrukciu a modernizáciu svojej elektrárne investície do maximálnej výšky 10 %. Po schválení ďalšieho pozmeňujúceho návrhu v parlamente to bude po novom do výšky 15 %.

Viacerí výrobcovia zelenej elektriny protestovali proti povinnému repoweringu. Hovorili o jeho protiústavnosti, vyhrážali sa medzinárodnými arbitrážami. Právnici upozorňovali, že novela zákona o podpore zelenej elektriny má viacero „háčikov“. Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví novelu pripravilo, však protiústavnosť novely odmieta a medzinárodných arbitráži sa neobáva.

debata chyba
Viac na túto tému: #elektrina #ÚRSO #repowering