Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na zdražovanie benzínov a nafty

Podľa analytičky Jany Glasovej, za zvyšovaním cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach treba hľadať nielen vyššie trhové ceny ropy, ale aj uvoľňovanie pandemických opatrení.

09.05.2021 15:57
tankovanie palivo auto nafta benzin benzinova... Foto:
Čerpacie stanice sú otvorené, no mnohé fungujú v obmedzenom režime.
debata (1)

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na zdražovanie benzínov a nafty. Za zvyšovaním cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach treba hľadať nielen vyššie trhové ceny ropy, ale aj uvoľňovanie pandemických opatrení.

„Ceny ropy na svetovom trhu sa počas posledných týždňov zvyšovali alebo stagnovali. Preto očakávame, že ceny na pumpách sa v ďalšom týždni nezmenia alebo mierne vzrastú. Okrem toho, postupne sa bude zvyšovať aj dopyt po benzíne, nakoľko sa uvoľňujú opatrenia a ľudia začínajú viac cestovať či už za prácou alebo za oddychom. To bude pravdepodobne tlačiť ceny benzínu nahor,“ povedala analytička 365.bank Jana Glasová.

ruky, peniaze, euro, bankovky, oblek, počítanie Čítajte viac Ceny v marci pridali medziročne o 1,4 percenta. Potiahol ich drahší benzín i tabak

Ceny benzínu na našich pumpách pokračujú v stagnácii už štvrtý týždeň po sebe. V sedemnástom tohtoročnom týždni sa totiž ceny 95ky a motorovej nafty zvýšili len nepatrne o 0,1 percenta. Najpredávanejší 95-oktánový benzín stál v priemere 1,355 eura za liter a nafta 1,175 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu nepatrne klesli o 0,1 percenta na 1,549 eura za liter.

Napriek aktuálnej stagnácii cien na našich pumpách je zdražovanie pohonných látok od začiatku tohto roka citeľné a ceny benzínu sú už výrazne vyššie ako pred rokom. Benzín 95 prekročil úroveň spred roka až o 23 percent a benzín 98 o 21 percent. Medziročne drahšia je aj nafta, a to približne o 13 percent.

„Zdražovanie pohonných látok nadväzuje na ceny ropy na trhu, ktoré sú tlačené nahor predovšetkým očkovaním. Investori totiž očakávajú postupný návrat života do normálu a teda aj zvýšenie dopytu po rope,“ vysvetlila Glasová.

Počas ostatných dvoch týždňov sa ceny ropy Brent pohybujú v rozmedzí 66 až 68 amerických dolárov za barel. Ceny ropy sú podľa analytičky podporené hlavne optimizmom, že dopyt po rope bude rásť v USA aj v Európe, keď sa opätovne oživí ekonomika. „Optimizmus investorov je ale brzdený zhoršenou pandemickou situáciou v krajinách ako India a Brazília, ktoré sú dôležitými spotrebiteľmi ropy,“ konštatovala Glasová.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #nafta #ropa #čerpacia stanica