Cena elektriny na trhu prekonala 60 eur za megawatthodinu

Za nárastom cien elektriny na burze treba hľadať najmä drahé emisné povolenky. Ich hodnota je momentálne viac ako 44 eur za tonu.

09.04.2021 18:15
blackout, elektrina, elektricka siet, vedenie, Foto:
Ceny elektriny budú zrejme kolísať v priebehu celého apríla.
debata (4)

Cena elektriny na trhu tento týždeň prekonala 60 eur za megawatthodinu. Ako uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ spoločnosti Slovenské elektrárne-energetické služby Martin Kumpan, za rastom cien elektriny možno hľadať zdražovanie ropy, uhlia, plynu ale najmä emisných povoleniek. „Ich hodnota je momentálne viac ako 44 eur za tonu,“ zdôraznil Kumpan.

Za nárastom cien emisných povoleniek je podľa neho zrejme blížiaci sa termín ich vykazovania. Niektoré výrobné spoločnosti, najmä z východnej Európy, potrebujú ešte spätne dokupovať povolenky, čo hrá do kariet špekulantom. „Tí držia veľké množstvo povoleniek a nakupujú dokonca ešte aj pri dnešných vysokých cenách,“ dodal Kumpan.

Špekulanti sa podľa neho spoliehajú na to, že firmy budú zháňať povolenky do posledného dňa. Aj preto sa koncom apríla očakávajú ďalšie výrazné cenové pohyby. Za rastúcimi cenami emisných povoleniek a elektriny však stojí aj počasie. „Najbližšie dva týždne sa očakávajú teploty pod normálom a pokračujúci nedostatok zrážok, pre ktoré sa vyrába hlavne v západnej časti Európy vo vodných elektrárňach menej, než je obvyklé v tomto období,“ doplnil Kumpan.

Slovensko a Maďarsko spájajú od Veľkej noci dve nové elektrické vedenia s vysokým napätím. Momentálne linka podľa Kumpana ešte nefunguje naplno pre problémy na strane našich južných susedov. Počas najbližších dní sa však už očakáva plný výkon. Nové spojenie posilní nielen stabilitu siete na východe Slovenska, ale pomôže to aj slovenskému exportu elektriny po spustení komerčnej prevádzky 3. bloku Mochoviec.

Otvorením novej linky budeme schopní predávať týmto smerom ešte viac energie, preto sa ceny na slovenskom spotovom trhu prirodzene začínajú približovať maďarským. „Malý rozdiel medzi krajinami v spotových (okamžitých) cenách elektriny k sebe približuje aj ceny na tzv. forwardových trhoch, kde sa elektrina predáva aj niekoľko rokov dopredu,“ konštatoval Kumpan.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #cena elektriny #emisné povolenky #Slovenské elektrárne - energetické služby