Vlani zmenilo dodávateľa plynu viac ako 54 tisíc odberateľov

V minulom roku zmenilo svojho dodávateľa zemného plynu viac ako 54 tisíc odberateľov. Úroveň liberalizácie trhu s plynom sa vykazuje prostredníctvom percentuálne vyjadreného koeficientu, tzv. switchingu. Ten vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa plynu k celkovému počtu odberných miest. Vlani bol switching na úrovni 3,55 %, rok predtým 3,41 %.

17.03.2021 09:56

Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v minulom roku zmenilo dodávateľa plynu viac ako 48 tisíc domácností, čo predstavuje switching na úrovni 3,35 %. Výrazný nárast počtu zmien dodávateľov plynu ÚRSO zaznamenal u veľkých a stredných odberateľov, ktorí nepodliehajú cenovej regulácii. Pri týchto odberateľoch bol switching na úrovni 25 respektíve 17 %. „V minulom roku zmenil svojho dodávateľa plynu každý štvrtý veľkoodberateľ, čo je oproti roku 2019 dvojnásobný nárast,“ dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

V minulom roku pôsobilo na Slovensku 26 aktívnych dodávateľov plynu pre koncových odberateľov plynu. Stále platí, že zmena dodávateľa sa viac oplatí pre odberateľov s vyššou spotrebou plynu, kde komoditná zložka ceny má vyšší podiel na koncovej cene.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #energie #plyn