Cyprus, Grécko a Izrael sa prepoja 2 000-megawattovým podmorským káblom

Všetky tri krajiny okrem toho plánujú vybudovať podmorský plynovod v hodnote asi 5 miliárd eur na prepravu plynu z nových ložísk v juhovýchodnom Stredomorí do kontinentálnej Európy.

08.03.2021 18:59
Grécko Izrael Cyprus premiér plynovod dohoda Foto: ,
Na snímke sprava izraelský premiér Benjamin Netenjahu, grécky premiér Kyriakos Mitsotakis a cyperský prezident Nikos Anastasiadis podpísali dohodu o vybudovaní kľúčového podmorského plynovodu EastMed z ložísk v Stredozemnom mori do kontinentálnej Európy. Všetky tri štáty sa dohodli aj na prepojení elektrickým podmorským káblom.
debata (2)

Cyprus, Grécko a Izrael v pondelok podpísali dohodu o urýchlení technických prác na projekte prepojenia týchto troch štátov pomocou podmorského elektrického kábla s kapacitou 2-tisíc megawattov.

Na online stretnutí cyperská ministerka pre energetiku Natasa Pilidesová diskutovala s gréckym náprotivkom Kostasom Krekasom a izraelským zástupcom Yuvalom Steinitzom.

Pilidesová uviedla, že podpisom memoranda sa traja ministri zhodli na potrebe urýchliť vydávanie potrebných povolení a koordinácii toho, ako čo najlepšie postupovať spoločne s príslušnými národnými regulačnými orgánmi pre elektrickú energiu. Uvedený projekt zároveň označila za „základný kameň“ snáh krajín o prechod na zelené hospodárstvo, ktoré bude chrániť životné prostredie a zároveň bude podporovať ekonomiký rast.

Kábel podľa Pilidesovej pomôže týmto trom krajinám splniť ich záväzky vyplývajúce z Parížskej dohody o zmene klímy, ktorej cieľom je obmedziť emisie skleníkových plynov. Očakáva sa, že prvá fáza projektu bude funkčná od roku 2025.

Tieto tri štáty taktiež plánujú vybudovať podmorský plynovod v hodnote asi 5 miliárd eur na prepravu plynu z nových ložísk v juhovýchodnom Stredomorí do kontinentálnej Európy.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #energia #podmorský kábel #elektrická energia #preprava plynu