SEPS si vlani viedla lepšie ako sa čakalo. Plán prekročila o milióny eur

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) dosiahla v roku 2020 pozitívny hospodársky výsledok. A to pred zdanením vo výške 83 miliónov eur. Pôvodne schválený Obchodný plán a finančný rozpočet vrátane investičného plánu na rok 2020, schválený v dozornej rade 28. 11. 2019, tak prekročí o približne 43 miliónov eur.

, 26.02.2021 10:33
1

„Napriek pandémii a zložitej spoločensko-ekonomickej situácii, u nás i vo svete, je zisk oproti plánu z roku 2019 podstatne vyšší,“ hovorí bývalý generálny riaditeľ (2020–2021) a terajší člen predstavenstva SEPS Jaroslav Vach. Za lepšími číslami vidí i vyššiu nákladovú efektivitu a lepšie výnosy z medzinárodnej prevádzky prenosovej sústavy.

Pandémia znížila prenos elektriny

Vplyvom pandémie spojenej so šírením koronavírusu došlo v hospodárstve Slovenska k útlmu viacerých ekonomických aktivít, dôsledkom čoho bol aj pokles prenosu elektriny a koncovej spotreby elektriny o 6,7 percenta. Preto bol v SEPS prijatý 21. 4. 2020 Program redukcie prevádzkových a investičných nákladov so zámerom čiastočne kompenzovať možné dopady, ktoré bude mať pandemická situácia na hospodárenie spoločnosti a pokles plánovaných výnosov.

Na prevádzkových nákladoch SEPS v roku 2020 oproti pôvodnému plánu ušetrí viac ako 12 miliónov eur, rovnaká suma sa usporila na obstaraní podporných služieb. Tržby z aukcií a kompenzácie medzinárodných prenosov (ITC), ktoré sú pre príjmy SEPS podstatné, stúpli oproti pôvodnému plánu o 18 miliónov eur. V porovnaní s pôvodnými Predpokladanými hodnotami zákazok sa zlepšenými súťažnými postupmi dosiahla úsporu 6,3 milióna eur – teda o 9,6 percenta.

Poplatky odvádzané SEPS domácimi distribučnými spoločnosťami tvoria približne osem percent celkovej ceny elektriny pre domácnosti.

Ešte efektívnejšie

V minulom roku SEPS spolu s Útvarom hodnoty za peniaze pri rezorte financií hľadali potenciál a možnosti ďalšieho zvýšenia efektivity investícií aj prevádzkových nákladov.

„Našou misiou je vrátiť po nepekných podozreniach SEPS späť do rúk štátu. Výzvami pre budúci rok a nasledujúce obdobia sú udržanie spoľahlivosti a bezpečnosti prenosovej sústavy, ďalšie zvyšovanie efektivity našich obstarávaní, prevádzkových nákladov a tiež investičného procesu, ktorý neskôr vstupuje do hospodárskeho výsledku vo forme amortizačných nákladov,“ hovorí generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun.

Spoločnosť sa pod jeho vedením bude venovať aj údržbe a opravám, ktoré z pandemických dôvodov na našej či dodávateľskej strane boli tento rok obmedzené. „Veľmi dôležitou je aj stratégia súvisiaca s ľudskými zdrojmi v spoločnosti. SEPS, ako strategická spoločnosť štátnej infraštruktúry, musí vedieť svojim dobrým menom a pracovnými podmienkami prilákať do svojich radov vždy tých najlepších spomedzi najlepších,“ dodáva Dovhun.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska.

SEPS garantuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku prenosovej sústavy, vyrovnanú výkonovú bilanciu medzi výrobou a spotrebou v reálnom čase, zabezpečuje cezhraničný prenos elektriny a je zodpovedná za presné meranie prenesenej elektriny.

SEPS prevádzkuje spolu 2138 km vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 772 km 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje ministerstvo financií.

SEPS je členom medzinárodnej skupiny Európskej siete prevádzkovateľov prenosových sústav ENTSO-E, aktívne podporuje integráciu trhov a cezhraničnú kooperáciu s okolitými prenosovými sústavami. Generálnym riaditeľom spoločnosti je od 16. februára 2021 Peter Dovhun.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba