Niektorým domácnostiam v strede Slovenska a na východe hrozí od apríla zdražovanie elektriny

Niektorým domácnostiam na strednom a východnom Slovensku hrozí od apríla zdražovanie elektriny. A to aj napriek tomu, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví znížil od začiatku tohto roka domácnostiam ceny elektriny v priemere o necelé štyri percentá. Regulátor totiž ešte rozhodol o tom, že domácnosti, ktorým distribúciu elektriny zabezpečujú Stredoslovenská distribučná (sadzba D8) a Východoslovenská distribučná (sadzba D5), by si mali do 1. apríla optimalizovať svoje odberné miesto. Inak im hrozí nárast cien elektriny. Optimalizáciu odberného miesta môžu urobiť výmenou ističov alebo prestupom do inej sadzby.

15.02.2021 11:20

„U približne 18 % odberateľov v sadzbe D8, ktorých spotreba je menej ako 2,6 megawatthodín elektriny za rok, budú náklady na elektrinu rásť o viac ako 10 % za rok,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš, ktorý upozorňuje, že spotreba menej ako 3 megawatthodín elektriny ročne je neprimerane nízka pri využívaní elektriny na akumulačné vykurovanie s výkonom minimálne 6 kilowattov. „Logicky nám to vychádza tak, že títo odberatelia museli trpieť zimou. Len pre porovnanie, pri sadzbe D5 pre priamovýhrevné vykurovanie je priemerná ročná spotreba elektriny na úrovni 8,7 megawatthodín,“ doplnil.

Časti domácností podľa hovorkyne Východoslovenskej distribučnej Andrey Forbergerovej zdražie elektrina len minimálne, v priemere na úrovni o 50 centov mesačne. Najmenšiu skupinu tvoria tí, ktorým by, ak nič nezmenia, vzrástli ceny o viac ako 2,5 eura mesačne. „VSD má však riešenia, ako túto zmenu využiť v konečný prospech odberateľov, pričom bude naplnená podmienka optimalizácie ich odberných miest (a teda ušetria), aj kapacity v sústave,“ podotkla pre portál vEnergetike.sk.

“Ističový“ problém sa aktuálne týka 4 tisíc domácností, ktorým zabezpečuje distribúciu elektriny Stredoslovenská distribučná a 21 tisíc domácností na území Východoslovenskej distribučnej. Stredoslovenská distribučná odberateľom, ktorí majú pocit alebo vedomosť o tom, že sa ich ističový problém týka, odporúča, aby sa obrátili na svojho dodávateľa a preverili si, či je táto sadzba naďalej pre nich výhodná aj s ohľadom na cenu dodávky. Východoslovenská distribučná priebežne oslovuje listom tie skupiny zákazníkov, u ktorých vie aj podľa vlastných analýz hneď identifikovať priestor na optimalizáciu. Informuje ich o zmene a vyzýva na porovnanie výšky nastavenej kapacity na odbernom mieste a skutočných maximálnych potrieb domácnosti.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #ceny elektriny #elektrina