Liptovská vodárenská spoločnosť si časť elektrickej energie vyrobí sama

07.02.2021 16:45

Liptovská vodárenská spoločnosť (LVS) Liptovský Mikuláš si časť elektrickej energie vyrobí sama. Vo svojom areáli si vodárne dali nainštalovať fotovoltické panely. Informovala o tom Eva Petranová z LVS.

„Oslovili sme tri spoločnosti, ktoré majú skúsenosti s výstavbou fotovoltických elektrární na vypracovanie cenovej ponuky na dodávku a inštaláciu fotovoltického systému. Následným porovnaním a dodatočnými osobnými stretnutiami sme ako najvhodnejšiu vybrali spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE),“ vysvetlil výrobný riaditeľ LVS Tomáš Benikovský. Spoločnosť vodárňam ponúkla vybudovanie z vlastných zdrojov s dobou splácania 60 mesiacov.

Fotovoltické panely sú umiestnené na budove LVS a jej obslužných budovách, ktorými sú garáže a sklady. „Vhodne zvolené riešenie, ktoré využíva obnoviteľné zdroje energií, šetrí pre spoločnosť energiu, čas i peniaze. Vytvoriť si vlastnú energetickú nezávislosť a prispievať k ochrane životného prostredia boli ciele, ktoré sa vďaka inštalácii fotovoltických panelov podarilo liptovskomiku­lášskym vodárňam naplniť,“ dodal riaditeľ sekcie Predaj B2B zákazníkom SSE Patrik Vicenec.

Podľa generálneho riaditeľa LVS Mateja Géciho bol projekt komplikovaný najmä z pohľadu prípravných fáz. Zdôraznil, že bolo nevyhnutné vyriešiť množstvo technických detailov, povolení a splnenia technických podmienok lokálneho zdroja.

Výrobný riaditeľ LVS vysvetlil, že výroba elektrickej energie fotovoltickou elektrárňou podľa profilu za rok 2019 s predpokladom nulového pretoku výkonu do siete Stredoslovenskej distribučnej predstavuje predpokladanú úsporu bezmála 29.000 eur ročne. „Návratnosť investície sa pohybuje na úrovni piatich až ôsmich rokov,“ konkretizoval Benikovský.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vodárne #LVS #elektrická energia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku