Ľudia si priplatia za benzín. Ceny na slovenských čerpacích staniciach vzrastú

Ceny benzínov na slovenských čerpacích staniciach vzrastú. Na základe vývoja cien čierneho zlata to predpokladá analytička Poštovej banky Jana Glasová. „Vzhľadom na aktuálny rast cien na ropnom trhu očakávame, že ceny benzínu na našich pumpách sa môžu v nasledujúcom týždni mierne zvýšiť,“ uviedla Glasová.

17.01.2021 11:56
debata (27)

Ceny benzínu a nafty počas prvého tohtoročného týždňa mierne poklesli. V predvianočnom období ale zaznamenávali výraznejšie zdražovanie. Cena 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň (1. týždeň 2021) znížila o 0,1 percenta na úroveň 1,199 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu klesla o dve desatiny percenta na 1,386 eura za liter. Nafta si minulý týždeň odpísala 0,1 percenta zo svojej hodnoty na úroveň 1,066 eura za liter.

V medziročnom porovnaní sú pohonné látky stále výrazne lacnejšie, konkrétne benzín o deväť až 11 percent a nafta až o 15 percent. „Je to dôsledkom pandémie, s ktorou súvisí prepad dopytu po rope, čo stlačilo jej ceny smerom nadol,“ vysvetlila Glasová. Ceny ropy Brent na svetovom trhu už niekoľko týždňov po sebe rastú. V čase medzi sviatkami síce ceny Brent-u viac-menej stagnovali v okolí úrovne 51 až 52 amerických dolárov za barel, po Novom roku sa ale opäť vybrali smerom nahor.

Aktuálne už atakujú aj hranicu 57 dolárov za barel, sú teda najvyššie od začiatku minulého roka. „Pod rastúce ceny čierneho zlata sa podpisujú správy o postupnom rozbiehaní očkovania proti koronavírusu v jednotlivých krajinách. Pozitívne na trhy pôsobia aj informácie o schvaľovaní ďalších vakcín od iných výrobcov, čo by mohlo urýchliť očkovanie populácie,“ myslí si Glasová.

Okrem toho sú ceny ropy podľa analytičky aktuálne podporované aj vyhlásením Saudskej Arábie, ktorá prisľúbila, že bude ešte výraznejšie obmedzovať svoju ťažbu. A smerom nahor tlačí ropu aj balík finančnej pomoci pre americkú ekonomiku, ktorý predstavil novozvolený prezident Joe Biden. „Negatívne ale na ropný trh pôsobí stále rastúci počet infikovaných vo svete a prudký rast nových prípad v Číne, ku ktorému aktuálne dochádza,“ konštatovala Glasová.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #nafta #pohonné hmoty #ceny pohonných hmôt #čerpacie stanice