Cena elektriny pre podnikateľov sa zníži - a nielen v tomto roku

Ministerstvo hospodárstva pripravuje plán na plošné zníženie cien elektriny pre podnikateľov. Vedie ho k tomu súčasný finančne neudržateľný systém regulovania cien, ktorý generuje stále nové a nové dlhy a neúmerne finančne zaťažuje odberateľov elektriny.

04.01.2021 13:25
energie, elektrina, veterná energia, Foto:
Ceny elektriny pre podnikateľov by mali systematicky a dlhodobo klesať.
debata (1)

„Vypočuli sme dlhoročné výzvy našich podnikateľov a chystáme reformu cien elektriny. V rámci regiónu V4 museli za elektrinu platiť najviac, čo do značnej miery brzdilo ich konkurencieschop­nosť v porovnaní s podnikateľmi zo susedných štátov,“ vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík.

Prvým krokom k zastabilizovaniu cien bolo nedávne vyrovnanie historického dlhu za rok 2018. Druhým krokom bude zreformovanie časti ceny elektriny pozostávajúcej z podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Máme finančne neudržateľný systém, ktorý generuje stále nové a nové dlhy a neúmerne finančne zaťažuje odberateľov elektriny.
Richard Sulík, minister hospodárstva

roku 2023 sa zároveň skončí dotovanie výroby energie z hnedého uhlia, čo bude mať priamy vplyv na zníženie tarify za prevádzkovanie systému (TPS), a teda aj cien elektriny.

Pripravovaná cenová reforma bude spočívať v znížení finančného tlaku na TPS. Nakoľko obnoviteľné zdroje energie majú zákonom garantované vyplácanie podpory na 15 rokov, bude predložený návrh na ich dodatočné predĺženie, a to tak, aby sa finančná záťaž vo výške 3,3 miliardy eur rozložila v čase a vytvorili sa podmienky na férovejšie a hlavne nižšie ceny elektriny.

Práve pretrvávajúce enormné finančné dotácie pre OZE, ktoré boli prijaté predchádzajúcimi vládami, sú podľa ministra jedným z hlavných dôvodov doterajších vysokých cien za elektrinu. „Tieto dotácie sa v konečnom dôsledku preniesli na plecia všetkých odberateľov elektriny, resp. do ich účtov,“ pripomenul Richard Sulík.

Takto vyplatené dotácie boli podľa neho následne umelo a neprofesionálne riadené zo strany bývalého vedenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „Výsledkom je finančne neudržateľný systém, ktorý generuje stále nové a nové dlhy a neúmerne finančne zaťažuje odberateľov elektriny,“ uzavrel šéf rezortu hospodárstva.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo hospodárstva #elektrina #Richard Sulík #cena elektriny