Sulík má vypracovať legislatívu na zníženie podpory obnoviteľných zdrojov doplatkom

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) má v spolupráci s Ministerstvom financií (MF) SR do konca marca budúceho roka predložiť vláde návrh právnej úpravy, ktorým by sa znížil ročný objem finančných nákladov vynaložených na zúčtovanie podpory výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) doplatkom. Vyplýva to z materiálu Návrh zámeru na stabilizáciu koncových cien elektriny, ktorý v stredu schválila vláda. Návrh na zadanie tejto úlohy predložil na rokovanie kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) sám minister hospodárstva.

16.12.2020 13:37
debata

Podpora doplatkom predstavuje súčasť tarify za prevádzkovanie systému (TPS). Tá zohľadňuje pomernú časť nákladov na výrobu elektriny z OZE, KVET, na výrobu elektriny z domáceho uhlia, na činnosti organizátora krátkodobého trhu s elektrinou vrátane korekcie nákladov vynaložených na zúčtovanie podpory výroby elektriny z OZE a KVET.

Hoci sa TPS premieta do koncovej ceny elektriny, v minulých rokoch bola zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) jej výška zle nastavená a za tri roky tak vznikol dlh štátu voči distribučným spoločnostiam a zúčtovateľovi podpory (OKTE) v približnej výške 400 miliónov eur.

Náklady na doplatok podľa schváleného materiálu neprimeraným spôsobom zaťažujú TPS a neúmerne zvyšujú koncovú cenu elektriny ako pre domácnosti, tak aj pre podniky. Domácnosti preto môžu byť vo zvýšenej miere ohrozené energetickou chudobou a podniky môžu byť menej konkurencieschopné v porovnaní so zahraničím.

Ministerstvo hospodárstva spolu s novým vedením ÚRSO už predstavilo návrh na zníženie TPS takzvaným repoweringom. Spoločnostiam, ktoré majú 15-ročné zmluvy na dodávku elektrickej energie z OZE podporovanej doplatkom, MH navrhuje predĺženie ich zmlúv o päť až desať rokov a zároveň primerané zníženie ročného doplatku.

debata chyba
Viac na túto tému: #energetika #Richard Sulík #OZE