Sulík vysvetlí, prečo sa vzdal predkupného práva na VSE. Vedieť to chce 133 poslancov

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) má poslancom parlamentu vysvetliť, prečo sa vzdala Slovenská republika predkupného práva pri akciách Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding.

16.09.2020 14:12 , aktualizované: 15:12
debata (10)

Parlament odsúhlasil 133 hlasmi zaradenie tohto návrhu do programu aktuálnej 12. schôdze. Predniesol ho poslanec Smeru-SD Maroš Kondrót.

Nemecká energetická spoločnosť E.ON vstúpi do VSE Holding, keď získala jej podiel od spoločnosti RWE. Podľa memoranda sa Slovensko vzdáva predkupného práva na 49 % balík akcií VSE Holding, za čo dostane od spoločnosti E.ON 35 miliónov eur. „Žiadame, aby minister hospodárstva vysvetlil, prečo sa SR vzdala predkupného práva na akcie a za akú cenu je predávaný podiel 49 % vo VSEH,“ priblížil Kondrót.

Návrh na doplnenie programu navrhoval aj jeho stranícky kolega Ladislav Kamenický (Smer-SD). Chcel, aby parlament zaujal stanovisko k vypracovaniu národného plánu obnovy z nástroja Next Generation EU. „Ústavný zákon predpokladá prijímanie záväzných stanovísk NR SR k európskej agende. O príprave národného plánu obnovy musí byť širšia diskusia vrátane parlamentnej, a preto je potrebné túto možnosť danú ústavným zákonom využiť,“ zdôvodnil Kamenický. Plénum však jeho návrh neschválilo.

Minister hospodárstva sa do parlamentu chystá. A vzdanie sa predkupného práva Slovenskej republiky v prípade akcií Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding poslancom vysvetlí. „S radosťou využijem ponúknutý priestor. Od začiatku si stojíme za naším rozhodnutím, že vzdanie sa predkupného práva je správnym krokom pre Slovensko. Som o tom presvedčený a zároveň odhodlaný vyvrátiť akékoľvek pochybnosti aj pred parlamentným plénom,“ povedal Sulík.

Slovensko si neuplatnilo predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti VSE Holding. Tie odkupuje koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 miliónov eur a ďalšie výhody. Okrem iného mu zostane zachované predkupné právo vo všetkých troch distribučných spoločnostiach (ZSE, SSE, VSE), ak by v budúcnosti prišlo k opätovnému predaju podielov. S nemeckým koncernom sa štát dohodol aj na budúcich investíciách, a to najmä do rozvoja distribučnej infraštruktúry s dôrazom aj na obnoviteľné zdroje.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #Východoslovenská energetika