K potencionálnym termínom uvedenia tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce do prevádzky sa ÚJD nechcel vyjadriť. „Je to plne v kompetencii držiteľa povolenia, teda investora. Pokiaľ držiteľ povolenia nepreukáže splnenie všetkých legislatívnych požiadaviek, povolenie na uvádzanie tretieho bloku do prevádzky nevydáme,“ zdôraznila Vachová. Zariadenia a systémy tretieho bloku sú už po vykonaných integrálnych hydroskúškach v etape rozšírenej revízie. Aktuálne v režime mokrej a suchej konzervácie. „Odstraňujú sa nedostatky zistené počas testovania a optimalizujú sa nastavenia parametrov zariadení a systémov,“ doplnila Vachová.
Počas letných mesiacov investor pokračoval na odstraňovaní nedostatkov zistených najmä pri miestnych obhliadkach stavebných objektov vykonaných stavebným úradom a pri opakovanom náhreve primárneho okruhu vykonanom začiatkom roka 2020. „Pripravenosť reaktorového bloku na zavezenie prvej palivovej kazety a začiatok aktívnych skúšok musí investor preukázať komplexne vo všetkých posudzovaných oblastiach. Od dokončenia stavebných objektov, cez ukončenie montážnych aktivít, úspešné ukončenie neaktívnych systémových a integrálnych testov, odstránenie zistených závad a nedorobkov, zabezpečenie požiarnej a radiačnej ochrany, ochrany životného prostredia až po pripravenosť personálu a prevádzkovej dokumentácie,“ dodala Vachová.
Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka by mohol byť tretí mochovský jadrový blok v prevádzke koncom tohto roka, najneskôr začiatkom budúceho. Vo februári tohto roka hovoril generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku na začiatku tohtoročného leta. Slovenský dominantný výrobca však po nájdení nekvalitných potrubí na štvrtom bloku a po koronakríze priznal, že dostavbu mochovských blokov s najväčšou pravdepodobnosťou znova predĺžia.
Tretí mochovecký blok bol ku koncu mája tohto roku dokončený na 99,7 % a štvrtý na 87,3 %. Pôvodné termíny dostavby mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali. Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 5,7 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby mali elektrárne v pláne minúť necelé tri miliardy eur. V súčasnosti sa zatiaľ verejne o ďalšom navyšovaní rozpočtu nehovorí.
Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.