Slovákom sa meniť dodávateľov elektriny či plynu veľmi nechce

Slovákom sa meniť dodávateľov elektriny či plynu veľmi nechce. Na posúdenie úrovne liberalizácie trhu s elektrinou sa používa percentuálny koeficient, takzvaný switching. Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v minulom roku switching dosiahol pri elektrine úroveň necelých 2,5 %, keď dodávateľ elektriny sa zmenil u necelých 66 tisíc odberných miest.

23.07.2020 12:23
debata (9)

Rok predtým zaznamenal regulátor zmenu dodávateľa elektriny u zhruba 65 tisíc odberných miest (switching 2,5 %), a pred dvoma rokmi u zhruba 95 tisíc (switching 3,7 %).

Menej menia dodávateľa elektriny domácnosti ako firmy. Kým pri zmene dodávateľa u odberného miesta v domácnostiach bol vlani switching niečo vyše dvojpercentný, pri odberných miestach mimo domácností bol na úrovni vyše 4 %.

Pri plyne zaznamenal vlani regulátor o niečo vyšší celkový switching ako pri elektrine. Ten sa však taktiež pohybuje na úrovni niečo vyše 3 %, čo je približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Pri zmene dodávateľa plynu sú podobne ako pri elektrine odvážnejší veľkoodberatelia, u ktorých bola vlaňajší switching na úrovni zhruba 11 %. Najmenej menia dodávateľa plynu domácnosti (switching pod 3 %).

Switching vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa elektriny, k celkovému počtu odberných miest v sledovanom roku.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #elektrina #domácnosti