Sulík upokojoval vo Viedni obavy z Mochoviec

Rozvoj bilaterálnych vzťahov, projekt ropovodu Bratislava-Schwechat a dostavba jadrovej elektrárne Mochovce. To boli témy rokovania vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka na stretnutí s rakúskou ministerkou pre digitálne a hospodárske záležitosti Margarete Schramböck.

17.06.2020 12:59 , aktualizované: 15:15
sulík Foto: ,
Minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).
debata (1)

Išlo o prvé stretnutie slovenského ministra hospodárstva s rakúskou rezortnou kolegyňou. Na rokovaní vo Viedni ho sprevádzal štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.

Slovensko chápe podľa rezortu hospodárstva obavy Rakúska z dostavby 3. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce. Sulík na rokovaní ubezpečil rakúskych partnerov, že na bezpečnosť jadrovej elektrárne a obyvateľov dohliada Úrad jadrového dozoru. A ten nepovolí podľa neho uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky, pokiaľ nebudú splnené všetky zákonné a bezpečnostné požiadavky.

Nie cez Žitný ostrov

Ministri na stretnutí hovorili aj o projekte ropovodu Bratislava-Schwechat. „Kľúčovou strategickou prioritou Slovenska je posilnenie energetickej bezpečnosti prostredníctvom diverzifikácie energetických ciest a zdrojov. Pri dosahovaní týchto cieľov považujeme za mimoriadne dôležitú ochranu životného prostredia,“ zdôraznil Sulík.

V tejto súvislosti rakúsku kolegyňu M. Schramböck informoval, že „ministerstvo hospodárstva je proti trasovaniu ropovodu Bratislava-Schwechat cez Žitný ostrov, a to práve pre ochranu životného prostredia a podzemných vôd“. Minister ďalej uviedol, že rezort je pripravený pozitívne pristúpiť k akémukoľvek variantu realizácie tohto projektu, ak splní kritériá na ochranu životného prostredia.

Rozvoj turizmu

Slovensko-rakúske vzťahy majú dlhoročnú tradíciu, bilaterálne ekonomické vzťahy sú na vysokej úrovni a naše krajiny intenzívne spolupracujú vo viacerých hospodárskych oblastiach, zhodli sa ministri na rokovaní. Z hľadiska objemu obchodnej výmeny je Rakúsko šiestym obchodným partnerom Slovenska.

„Rezort hospodárstva sa počas pandémie snažil podporovať vzájomné obchodné vzťahy aj tým, že veľmi promptne vybavoval povolenia pre manažérov a zamestnancov rakúskych firiem pre vstup na územie Slovenska bez nutnosti absolvovania karantény,“ povedal Sulík. Obaja ministri v súvislosti s krízou Covid-19 hovorili o očakávaných negatívnych dopadoch na hospodárstvo.

Sulík zdôraznil, že situáciu po pandémií je možné využiť ako šancu na progresívne reformy. Keďže Rakúsko patrí k obľúbeným dovolenkovým destináciám Slovákov, ministerka na stretnutí R. Sulíka informovala o celoplošnom testovaní pracovníkov v oblasti turizmu na Covid-19.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Ropovod #Žitný ostrov #Mochovce