Nord Stream 2 potrebuje na dokončenie výnimku. Rusko o ňu žiada EÚ

18.01.2020 13:32

Ruský energetický koncern Gazprom predložil nemeckému úradu pre sieťové odvetvia žiadosť, ktorá má odstrániť jednu z prekážok pre dokončenie plynovodu Nord Stream 2.

Spoločnosť Nord Stream 2 AG požiadala o výnimku z pravidiel pre vlastníctvo energetických vedení.

Európska smernica z apríla minulého roku, ktorá má platiť aj pre potrubné vedenia z tretích štátov do Európskej únie, totiž zakazuje vlastníctvo a prevádzkovanie potrubí v rukách jedného subjektu. Nemecký zákon umožňuje takúto výnimku pre prevádzkovateľov vedení z tretích krajín, ktoré boli dokončené do 23. mája 2019. Ako pre agentúru DPA povedal hovorca úradu, o žiadosti musia rozhodnúť do 24. mája tohto roka.

Členské štáty EÚ a USA kritizujú, že plynovod z Ruska do Nemecka zvyšuje energetickú závislosť Európy od Ruska a poškodzuje záujmy východoeurópskych členov EÚ a partnerských krajín, napríklad Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň uviedol, že americké sankcie môžu oddialiť dokončenie plynovodu do roka 2021.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Gazprom #Nord Stream #plyn #Rusko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku