Od evolúcie k revolúcii na poli
Cífer
Naši predkovia hľadeli k oblohe posiatej hviezdami vždy s rešpektom aj s nádejou. Stamodtiaľ vyzeral svet inak, človek ho mal a má ako na dlani, ktože ho odtiaľ riadi? Na priečelí jednej z hospodárskych budov Roľníckeho družstva v Cíferi je zobrazený výjav, kam dospelo ľudstvo od čias egyptských faraónov v komunikácii s vesmírom po dnešok.
Nad Zemou krúži satelit, ktorý navádza na poli traktor so sejačkou. Opodiaľ žne kombajn pšenicu, ďalší traktor vezie úrodu do SMART skladu – inteligentnej sýpky, kde sa zrno dosuší, schladí a bezpečne uskladní, až kým ho neodvezú do mlyna. Obraz vystihujúci poľnohospodársku modernu dal začiatkom tejto jari namaľovať mladý inžinier Tomáš Antal, technologický vizionár, o ktorom predsedníčka družstva v Cíferi Mária Novická hovorí, že sa v ňom spája evolúcia s revolúciou.

Mária Novická sa pred dvanástimi rokmi ocitla v nezávideniahodnej situácii. Náhle v dôsledku nehody prišla o manžela, ktorý bol dušou družstva. Prevzala jeho povinnosti v rodine aj v podniku a spamätávala sa z novej životnej situácie. Bude to takmer desať rokov, čo Tomáš Antal zaklopal na jej dvere. Rodák zo Šale zanechal prácu vo firme, ktorá poskytovala technickú podporu poľnohospodárom. V Cíferi kúpil dom a mienil sa tu usadiť.
Novická si preklepla adepta o zamestnanie a postrehla, že mládenec si rýchle všimol, v akom stave sú stroje, bol najvyšší čas ich modernizovať. Antal, bývalý „servisák“ mal techniku v malíčku. Novická uvažovala: mládenec je šikovný, dom spravidla priviaže človeka ku gruntu, inžinier nebude popoludní pozerať na hodinky, keď bude „padla“, a prijala Antala do práce.
Nemýlila sa, podpísala kontrakt s chlapíkom, ktorý sa nebál žiadnej roboty. Keď ochorel traktorista, sadol si za volant a zvládol akúkoľvek prácu. Ambiciózny, strojmi posadnutý mladý muž ju presviedčal, že sa oplatí investovať do techniky, ktorá nieže predbieha, ale vyjadruje ducha nepokojnej, premenlivej doby. Ako čas plynul, zisťovala spolu s ostatnými kolegami, že Antal je v pravom zmysle slova inžinier, človek otvorenej mysle.
Čo oko uvidí len z vesmíru
Družstvo v Cíferi bolo za každej éry o riadny kus vpredu. Nebola to náhoda, že sem v roku 1987 pozvali vodcu Sovietskeho zväzu Michaila Gorbačova, aby mu ukázali, ako hospodári jedno z najlepších česko-slovenských družstiev. Gorbi, ktorý chcel reformovať zaostalé sovietske poľnohospodárstvo, neprišiel do chýrneho JZD AK Slušovice, ale do Cífera. To vtedy čosi znamenalo.
S odstupom času, keď sa vrátime do súčasnosti, sa pod Antalovou inžinierskou taktovkou odohrala v cíferskom družstve digitálna revolúcia. Pracujú tu najmodernejšie stroje riadené družicami, vývoj plodín na poli analyzujú pomocou pohľadu zhora, ktorý sprostredkúvajú satelity alebo drony. ,,Za desať minút máme skontrolovaný všetky polia z pohodlia kancelárie, nazrieme do každého aj najnedostupnejšieho kúta a vidíme, v akej kondícii je porast pšenice, kukurice či ľanu, v ktorej časti chotára sa usalašili kolónie hrabošov, postrach poľnohospodárov z Trnavskej tabule," vysvetlí pri monitore počítača Tomáš Antal.
V deň, keď sme sa stretli, mal Antal na sebe pohodlné oblečenie súčasníka – džínsy a bavlnenú mikinu, na ktorej sa skvel nápis ®EVOLUTION. Revolúcia i evolúcia, to sú dve veci, ktorým čelí slovenská spoločnosť, vidiek aj poľnohospodárstvo. Dospeli sme do bodu, keď všetko je iné. Menej ustálené ako v minulosti, meranej hoci len skúsenosťami posledných 35 rokov, keď sa na Slovensku obnovilo trhové hospodárstvo a výrazne sa zmenilo aj hospodárenie a podnikanie na pôde.
Realitou sa stala voľná súťaž nepoznajúca v globálnom svete hranice, tak ako ich nepozná klimatická zmena, ale zároveň sú tu striktné pravidlá Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ s rôznymi limitmi. Kde sa končí v podmienkach základnej hospodárskej jednotky, akou je v slovenskom poľnohospodárstve ešte stále roľnícke družstvo, evolúcia, a kde začína revolúcia?
V Cíferi, zdá sa, akoby celkom prirodzene našli spôsob, ako môže 800-hektárový poľnohospodársky podnik obhájiť svoje právo na existenciu. Jedným z princípov udržateľnosti družstva sa stala priebežná modernizácia.
Už nie traktorista, ale programátor
Mária Novická je reprezentantkou generácie poľnohospodárov, ktorí začínali kariéru v sedemdesiatych rokoch ako zootechnici. Antal je príslušník pokolenia, ktoré vyrástlo na mobiloch, notebookoch, ale je v ňom niečo zo starej školy – úcta k pôde, práci a zmýšľaniu tých, čo tu boli pred nami, a chuť od študentských čias ovládnuť stroje. Ako vysokoškolák leto čo leto pracoval na kombajne a potom, keď už bežal semester, zberal s kombajnom kukuricu – v noci. V krúžku vyše 20 študentov Mechanizačnej, dnes Technickej fakulty SPU v Nitre praxovali takto z vlastnej vôle a chuti len ďalší dvaja spolužiaci.
,,Dnes sa často poukazuje na nedostatok praktických zručností stredo- aj vysokoškolákov,„ hovorí Mária Novická. ,,Tomáš prišiel na družstvo ako zrelý odborník, mal náskok pred rovesníkmi, to je dnes vzácnosť, ale čo je ešte väčšia devíza, sám má záujem, aby sme pomohli študentom zvládnuť všetky technické finesy. Je to spôsob, ako ich na základe vlastnej skúsenosti pripútať k nášmu podniku. Na družstve praxujú traja stredoškoláci z neďalekej Trnavy a má pre nich veľké pochopenie,“ vraví predsedníčka družstva.
Stredné školy často používajú pri odbornom výcviku študentov zastaranú technikou. ,,Prídu do podnikov a objavia stroje, kde traktorista už nie je vodič, ale programátor. A to je veľký rozdiel," poukazuje Tomáš Antal na zmenu v povolaní traktoristu. Zdôrazní, že moderný stroj si pýta chytrú premýšľavú hlavu.
Dnes po poliach jazdia dvesto-tristokoňové traktory a aby obsluha využila ich potenciál, musí vedieť naprogramovať podobu obrábaného honu do počítača moderného traktora. Sú školy, kde pripravujú už nie traktoristov, ale agromechatronikov. „Znie to inak, no už sám názov naznačuje vývoj, akým prešla tradičná profesia,“ objasňuje Janka Fodorová, riaditeľka Strednej odbornej školy v Pruskom, ktorá kooperuje s cíferským družstvom.
O dnešnej mládeži neraz s dešpektom hovoríme, že jej na budúcnosti nezáleží. ,,Naozaj chalani o možnostiach novej techniky toho veľa nevedia, ale tí, čo praxujú u nás, sa učia veľmi rýchlo. A viete, čo je sympatické? Richard, Alen a Lukáš si nás vybrali sami, lebo sa dopočuli, že v Cíferi sa niečo naučia," ocenil chuť mladíkov chytiť príležitosť do vlastných rúk Tomáš Antal.
Choď do sveta, počúvaj ľudí
Nedávno jeden popredný výrobca techniky pozval Tomáša Antala na exkurziu po kanadských farmách. Zo Slovenska bol jediný farmár. Všimol si posadnutosť Kanaďanov maximalizovať výkon, 20-tisíc hektárovú farmu obrábalo päť ľudí. Bolo za tým využívanie GMO plodín, superstrojov. Európa ide cestou ekologizácie. Ako konkurovať Kanade, ktorej otepľovanie umožní zväčšovať výmeru zrnovín v donedávna chladných územiach?
Tomáš Antal usúdil, že sotva môžu čeliť na svetových trhoch Kanaďanom objemom výroby. ,,Už dlhšie rozvíjame koncept, ktorý ráta s očakávaniami konečného európskeho aj slovenského spotrebiteľa. Začali sme pestovať ľan, z ktorého vyrábame za studena lisovaný olej," hovorí Antal. Prišiel s nápadom utvoriť dobre zapamätateľnú značku Chutnô. Na nedávnej výstave Gastro Danubius ju zaregistrovali aj šéfkuchári bratislavských hotelov.
Teraz sa v RD Cífer chystajú vysiať po prvý raz cirok. Nielen preto, že vlaha sa stáva čoraz vzácnejšou, ale suchu odolávajúci cirok je vhodnou výživou pre rozrastajúcu sa skupinu ľudí s intoleranciou na lepok.
Kto je aktívny poľnohospodár? Ten, kto rozumie nielen poľu, rastlinám či novej technike, ale vníma aj meniace sa potreby ľudí, pre ktorých poľnohospodárstvo vyrába zdravé potraviny a udržiava krajinu príjemnou pre všedný život. Antal o. i. ešte poznamená, že spolu s kolegami navštevujú pravidelne medzinárodnú výstavu Agritechnica v Hannoveri, ktorá je považovaná za prehliadku top poľnohospodárskych strojov vo svete. ,,Tam vidíme, kam sa uberá vývoj, čo nám umožňuje spresňovať podnikateľské zameranie nášho družstva," podotkne Tomáš Antal.
Aké je presné či precízne poľnohospodárstvo 21. storočia? Aj také, aké rozvíja RD Cífer.
