Pre Slovensko sú fosílne palivá dôležitejšie ako mier, reaguje Greenpeace na našu výnimku z embarga na ropu

Podľa organizácie je neprijateľné, aby peniaze zo Slovenska naďalej prispievali k financovaniu utrpenia ľudí na Ukrajine.

31.05.2022 12:15
Greenpeace / Ropa / Foto: ,
debata (58)

Výnimka z ropného embarga signalizuje, že pre Slovensko sú fosílne palivá dôležitejšie ako mier, tvrdí medzinárodná organizácia Greenpeace. Organizácia tak reaguje na výsledky rokovaní európskych lídrov na embargo dovozu ruskej ropy. To má ovplyvniť zhruba 75 percent dovozu ruskej ropy a do konca roku 2022 zhruba 90 percent ruskej ropy. Príjmy Ruska z ropy a plynu totiž tvoria 63 percent ruského štátneho rozpočtu. Slovensko, Maďarsko a Česko podľa organizácie budú naďalej prispievať k financovaniu utrpenia ľudí na Ukrajine. Informovala o tom hovorkyňa organizácie Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová v tlačovej správe.

Putin Čítajte viac Embargo na ruskú ropu dostalo zelenú. Odkiaľ Slovensko zoženie ropu a stúpnu ceny na čerpačkách? (odpovede)

„Dosiahnutím výnimky z ropného embarga dala vláda jasný signál, že pre Slovensko sú fosílne palivá dôležitejšie ako mier. Je až desivé, ako sa vláda nevie postaviť k ropnému embargu čelom. Namiesto toho, aby sa zaviazala k zníženiu spotreby ruskej ropy a prechodu na udržateľné alternatívy si žiada výnimky a rozbíja tak jednotu Európy. Je načase, aby naša vláda na čele s premiérom Hegerom našla odvahu a dala zbohom závislosti od fosílnych palív, ktoré zabíjajú ľudí aj planétu. Výnimky sú v čase vojny na Ukrajine a klimatickej krízy naozaj neprípustné. Cesta k bezpečnej a mierovej budúcnosti pre nás všetkých vedie cez obnoviteľné zdroje energie a udržateľné alternatívy,” uviedla koordinátorka klimatickej kampane Dorota Osvaldová.

Prístup slovenskej vlády k embargu na ruskú ropu je podľa organizácie nezodpovedný nielen voči Ukrajine, ale aj voči obyvateľom Slovenska. Vláda podľa nej neprišla s konkrétnym plánom odchodu od ruskej ropy ani od fosílnych palív ako takých. Nečinnosť vlády v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a zelených alternatív sa Slovensku môže vypomstiť, pričom organizácia poukazuje na nedobrovoľné odstrihnutie od ruských fosílnych palív Poľska, Bulharska, Fínska a Holandska, ktorým ruský plynový gigant Gazprom vypol plyn.

58 debata chyba