Uberáme sa smerom k zelenej energii

Stratégie pre ochranu životného prostredia sú našou prioritou, hovorí Tomáš Beseda, koordinátor agendy ESG v Slovnafte.

, 19.04.2022 22:24
Tomas Beseda
Tomáš Beseda.
debata

Slovnaft sa dlhodobo angažuje v oblasti ochrany životného prostredia a rozvíja stratégiu udržateľného rozvoja – ESG. Čo to znamená premenené na konkrétne aktivity?

Oblasť ESG je pevným a nazdávam sa, že aj jedným z najdôležitejších pilierov aktualizovanej stratégie Skupiny MOL 2030+, ktorej súčasťou je aj Slovnaft. Opiera sa o štyri oblasti udržateľnosti, konkrétne – klimatické zmeny a životné prostredie, vzťah s komunitami, zdravie a bezpečnosť a v neposlednom rade je to integrita a transparentnosť. Ak sa pozrieme na jednotlivé časti ESG, teda Environmental – životné prostredie, Social – sociálna oblasť a vzťah s komunitami a Governance – transparentné riadenie spoločnosti, všetky nájdeme v stratégii 2030+, ktorá bude udávať smer skupine MOL a Slovnaftu pre najbližšie roky. Rafinéria vynaložila v oblasti ochrany životného prostredia v posledných desiatich rokoch viac ako 500 miliónov eur na rôzne projekty, ktoré postupne znižovali jej vplyv na životné prostredie. Dobrým príkladom je inštalácia zariadení, ktoré zabezpečili výrazné zníženie emisií oxidov dusíka v procese výroby. Vďaka týmto investíciám klesli emisie za ostatných viac ako 20 rokov o 70 %. V „Social“ oblasti by som rád spomenul diverzitu a inklúziu, ktorej venujeme pozornosť už nejaký ten rok. Slovnaft je aj členom a signatárom Charty diverzity. Nemenej pozornosti venujeme komunitám cez programy Dobrý sused a Zelené oázy a v rámci ESG sme koncepčne uchopili aj dobrovoľníctvo. Sme si plne vedomí nášho postavenia nielen na trhu s motorovými palivami, plastmi alebo chemikáliami, ale aj v rámci komunitného fungovania. Považujeme za dôležité, aby ciele definované na úrovni Európskej únie (EÚ) v oblasti udržateľnosti boli nastavené ambiciózne, ale aj realisticky, lebo iba v tom prípade budú mať aj ESG aktivity význam v dlhodobom meradle.

sulik auto expo dubaj Čítajte viac Elektromobily alebo vodík? Trh rozhodne, reaguje Sulík

Darí sa vám ich presadzovať a napĺňať?

Myslím si, že áno. Okrem spomenutých aktivít a projektov sa v posledných rokoch rozbehol v Bratislave projekt mobility Slovnaft Bajk, mnoho dobrých projektov sme podporili pomocou grantových programov Dobrý sused a Zelené oázy. Veľmi dobré ohlasy máme aj na aplikáciu Dobrý sused, prostredníctvom ktorej komunikujeme s našimi „susedmi“ včas a transparentne. Spolupracujeme s viacerými občianskymi združeniami, či už cez materiálnu, alebo finančnú pomoc. Dôležitým krokom bola aj modernizácia troch monitorovacích staníc na meranie kvality ovzdušia v Rovinke, vo Vlčom Hrdle a v Podunajských Biskupiciach. Informácie o nameraných výsledkoch kvality ovzdušia sú zverejnené na stránke SHMÚ aj v aplikácii Sused Slovnaft.

Aké aktivity ste zamerali na zákazníkov?

V rámci maloobchodu sa snažíme optimalizovať objem odpadu v celom dodávateľskom reťazci – poskytujeme iba papierové tašky, zbierame použitý kuchynský olej a použité batérie. Zaviedli sme tankovanie vody do ostrekovačov priamo z výdajných stojanov na 46 čerpacích staniciach po celom Slovensku, čím sa znižuje množstvo vyprodukovaného obalového odpadu, nižšiu spotrebu elektrickej energie sme dosiahli aj LED osvetlením. Modernizujeme výdajné technológie a linky na umývanie áut pre lepšiu spoľahlivosť a ochranu životného prostredia. V rámci projektu EÚ – NEXT-E na zvýšenie elektromobility sme na čerpacích staniciach inštalovali ďalšie rýchlonabíjacie stanice, aktuálne máme 15 nabíjacích miest. V neposlednom rade sme zaviedli nové aditíva s názvom EVOTECH Formula a ekologickejšie palivo E10 so zvýšeným obsahom biozložky. Jeho cieľom je pomôcť zvýšiť podiel obnoviteľnej energie a posilniť energetickú sebestačnosť, keďže etanol je zo slovenských zdrojov.

Čo robíte v oblasti znižovania miery plastov?

V obehovej ekonomike Skupiny MOL pokračujeme v budovaní silného portfólia v oblasti recyklácie plastov a integrácie odpadu v súlade so strategickým cieľom stať sa lídrom v nízkouhlíkovom obehovom hospodárstve v strednej a vo východnej Európe. Naposledy išlo o kúpu spoločnosti ReMat Zrt., poprednej maďarskej spoločnosti zaoberajúcej sa recykláciou plastov, ktorá využíva komunálny a priemyselný odpad na výrobu regranulátu. Celková kapacita Skupiny MOL v oblasti recyklácie plastov vzrástla na 40 000 ton ročne, aj vďaka nedávnej akvizícii spoločnosti Aurora Kunststoffe Gmbh v Nemecku. Skupina MOL a aj Slovnaft sa zaviazali zrýchliť svoju transformáciu, aby sa do roku 2050 stala čistým nulovým producentom emisií CO2 a v súlade s ekologickou dohodou EÚ (Green Deal), znížiť do roku 2030 emisie CO2 typu Scope 1 a 2 o 30 %. Takisto bol prijatý záväzok, že do roku 2030 sa každý druhý dolár investuje do udržateľných projektov, kým 100 % kapitálových výdavkov do roku 2050 bude ekologických. Slovnaft ako dôležitý pilier Skupiny MOL bude prispievať k napĺňaniu týchto cieľov v oblasti udržateľnosti a klimatických zmien. Sme zároveň súčasťou ESG reportovania Skupiny MOL, ktorá konsoliduje dáta aj za našu spoločnosť.

reportaz zalohovanie 6 Čítajte viac Zálohovanie beží na plné obrátky. Záujem oň má 95 percent ľudí

Tím ESG sa rozbehol v roku 2019. Ako hodnotíte doterajšie výsledky?

Podarilo sa nám dať mu patričnú dôležitosť, dôkazom je aj účasť generálneho riaditeľa (CEO) na našich pravidelných mesačných stretnutiach, definovali sme governance rámec. Jednu z dôležitých výhod pre Slovnaft vidím v tom, že v rámci ESG tímu si zdieľame všetky dôležité informácie či už z pohľadu vývoja CAPEX projektov, ktoré majú ESG potenciál, vývoja legislatívy, noviniek z oblasti ochrany životného prostredia, alebo oblasti spoločenskej zodpovednosti – CSR. V rámci ESG tímu sme vytvorili tím tzv. ESG ambasádorov, prostredníctvom ktorých komunikujeme s interným prostredím a zároveň nám prinášajú svoje nápady na zlepšenia. Možno ide niekedy o malé veci, ale tie takisto prispievajú krok za krokom k udržateľnejšiemu fungovaniu našej spoločnosti. Čo sa týka konkrétnych aktivít, spomínaná aplikácia Sused Slovnaft sa pre nás stala dôležitým komunikačným kanálom s komunitami a občanmi žijúcimi v blízkosti rafinérie. Uvedomujeme si, že transparentné a hlavne včasné informovanie o udalostiach v rafinérii, napríklad odstavovanie výrobných jednotiek v rámci plánovanej údržby a podobne, je pre nich dôležité. Na aplikáciu sme dostali veľmi pozitívnu spätnú väzbu počas tzv. stretnutia s komunitami, ktoré organizujeme štvrťročne.

Na čo sa plánujete zamerať v budúcnosti?

Slovnaft bude chcieť plniť svoju rolu vo vodíkovom hospodárstve, ktorú výrazne podporuje Ministerstvo hospodárstva SR. Už dnes sme najväčším producentom vodíka na Slovensku a vnímame ho ako komoditu budúcnosti, predovšetkým v oblasti nákladnej dopravy a prepravy produktov. Dnes vyrábame tzv. šedý vodík, v príprave sú pilotné projekty výroby modrého alebo zeleného vodíka. Vďaka 30-ročnej skúsenosti s jeho výrobou sme pripravení adaptovať sa na potreby trhu a celospoločenské ciele. Vodík zo Slovnaftu sa dnes používa na plnenie vozidiel nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku a iných krajinách strednej Európy. V Skupine MOL sa aktuálne pracuje na vodíkovej stratégii.

Ciele v oblasti udržateľnosti na úrovni Skupiny MOL:

  • Zlepšenie výkonnosti v oblasti bezpečnosti: nulový počet smrteľných nehôd, pokles TRIR (Total Recordable Incidence Rate) pod úroveň 1,0, eliminovanie významných udalostí bezpečnosti procesov úrovne 1 API
  • Zavedenie novej stratégie v rámci zodpovedného nákupu do konca roku 2022 v celej Skupine MOL
  • Ročné školenia o etike a ľudských právach pre 100 % zamestnancov
  • Nová stratégia využívania a integrácie odpadu a vodného hospodárstva
  • Skóre angažovanosti zamestnancov nad úrovňou 75 %
  • Rozmanitosť a inklúzia ako kľúčové hodnoty a predpoklad úspechu stratégie, s cieľom zvýšiť účasť žien na všetkých úrovniach, dosiahnuť ich 30 % zastúpenie na riadiacich pozíciách, zameranie na širšiu pohodu a zdravie zamestnancov
  • Úzka spolupráca s miestnymi komunitami, partnermi v dodávateľskom reťazci a tiež regulačnými orgánmi, zapojenie prakticky každej vrstvy spoločnosti, aby mohla naplniť poslanie prechodu na zelenú energiu

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovnaft #ochrana životného prostredia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy