Obnoviteľné zdroje nevyužívame naplno

Na rozdiel od krajín ako je Švédsko, Fínsko či Lotyšsko, výrazne zaostávame vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Ich podiel u nás v roku 2020 dosiahol iba 17 %. Potenciál ich využívania máme pritom podstatne väčší.

, 19.04.2022 22:02
zelená energia, obnoviteľné zdroje Foto:
Ilustračné foto.
debata

Údaje o využívaní OZE v jednotlivých ekonomikách Európskej únie (EÚ) zverejnil Eurostat v závere januára. Každá krajina mala stanovený svoj cieľ pre podiel energie z OZE v rozpätí od 10–49 %. Okrem Francúzska všetky svoj cieľ naplnili.

"Krajinou s najvyšším podielom energie z OZE na úrovni 60,1 % je Švédsko. Vysoký podiel majú najmä v prípade hrubej spotreby elektriny – 74,5 % a v prípade využitia na teplo a ochladzovanie – 66,4 %. Podiely z OZE nad 40 % vykazuje Fínsko a Lotyšsko. Pochváliť sa môže aj Rakúsko, využívajú 36,5 % energie z OZE. U našich susedov dominujú OZE hlavne pri výrobe elektriny, s rekordným podielom 78,2 %. Cieľ pre EÚ ako celok bol pre rok 2020 stanovený na úrovni 20 %, prekročila ho 2,1 %,“ hovorí Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

strecha, fotovoltické kolektory, slnečná energia, obnoviteľné zdroje, ekologické bývanie, ekodomy, pracovník, stavba Čítajte viac Slovensko potrebuje vlastné, čisté energie. Ako sme sebestační? (grafy)

Slabiny s vykurovaním drevom a štiepkou

Pre Slovensko bol cieľom využívania energie z OZE 14 % podiel, dostali sme sa na 17,3 %. Podiel pri hrubej spotrebe elektriny predstavoval 23,1 %, pri spotrebe tepla 19,4 % a v doprave 9,3 %. " Podrobná analýza však odhalila aj slabiny. Do OZE sú totiž zarátané aj domy vykurované drevom či štiepkou, čo viacerí odborníci nepovažujú za šťastné, pretože ide o suroviny produkujúce významné množstvo emisií. Navyše, bez použitia sofistikovanejších filtračných technológií,“ zdôrazňuje analytička. Pripomína zároveň, že zlepšenie ukazovateľa v porovnaní s rokom 2019, keď sme mali podiel 16,9 %, výrazne poznamenala pandémia. "Nárast podielu využívania energie z OZE spôsobilo zníženie finálnej spotreby energie, predovšetkým v doprave.“

Energia zo zeme

Podľa údajov Štatistického úradu SR predstavovala u nás hrubá výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov 7 279 GWh. Najväčším, viac ako dvojtretinovým podielom – 67,2 %, sa o to pričinili vodné elektrárne, nasledovalo drevo, vrátane drevného a ostatného tuhého odpadu, s podielom 15,4 %. Solárna fotovoltika tvorila z OZE pri výrobe elektriny podiel 9,1 %, bioplyny 7 %.

"Dobrou správou je, že máme potenciál pre zvyšovanie podielu energie z OZE. Popri dreve, bioplyne či energii z vody a slnka môže byť vhodnou možnosťou napríklad dosiaľ naplno nevyužívaná geotermálna energia. Naša krajina sa totiž nachádza z veľkej časti na horninovom podloží, ktoré získavaniu "energie zo zeme“ doslova praje,“ zdôrazňuje E. Sadovská.

Geotermálna elektráreň Čítajte viac Slovensku by pomohla geotermálna energia. Využíva sa však minimálne

Geotermálna energia sa vo svete využíva na výrobu elektriny, tepla a chladu, všetky spôsoby môžeme aplikovať aj u nás. "Na rozdiel od slnka či vetra ide o zdroj nezávislý od vonkajších vplyvov, je k dispozícii nepretržite, 24 hodín denne bez výrazných výkyvov, a preto sa považuje za jeden z najspoľahli­vejších zdrojov z pohľadu stability elektrizačnej sústavy aj bezpečnosti dodávok energie,“ prízvukuje odborník na geotermálnu energiu Michal Mašek. Ide o udržateľný zdroj energie s minimálnymi prevádzkovými nákladmi, ohľaduplný k životnému prostrediu.

Elektrina a teplo pre domácnosti

Na Slovensku bol stanovený energetický potenciál geotermálnych vôd na 5 538 MWt, dnes z neho využívame len zhruba 2 %. "Pri väčšom využívaní geotermálnej energie by sme mohli ekologickým teplom a elektrinou zásobovať desiatky tisíc domácností,“ hovorí M. Mašek s tým, že na Slovensku zatiaľ chýba ucelená stratégia, ako na národnej úrovni geotermálny potenciál územia zhodnotiť, resp. koncepcia investičnej podpory zo strany štátu, ktorá by pomohla naštartovať nové súkromné projekty.

Na Slovensku sú aktuálne štyri lokality, kde sa vyrába teplo z geotermálnej energie pre centrálne zásobovanie teplom – Sereď, Galanta, Veľký Meder a Šaľa. Do fázy realizácie sa dostali projekty v Kežmarku a Čižaticiach, v prípravnej fáze je obnovený projekt Ďurkov, kde je akcionárom štát. Realizovať sa majú aj investičné zámery v okolí Žiaru nad Hronom a Prešova.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #obnoviteľné zdroje #Deň Zeme #obnoviteľné zdroje energie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy