Z lekární zmizli jódové tablety. Farmafirmy varujú pred vedľajšími účinkami

Záujem o jód prudko vzrástol na konci februára, keď z lekární na čas zmizli jódové tablety. Nákupy jódu na MojaLekáreň.sk po tejto správe vzrástli dvadsaťnásobne. „Nerobte to, nefunguje to takto jednoducho a je to nebezpečné kvôli riziku nežiaducich účinkov,“ zdôrazňuje PharmDr. Kamila Horníčková z najväčšej online lekárne MojaLekáreň.sk.

18.04.2022 10:57
lekáreň / liek / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Záujem síce po 2 týždňoch opadol, no napriek tomu zákazníci aktuálne nakupujú stále dvojnásobne viac prípravkov s jódom ako na začiatku tohto roka.

Prevencia jódom proti radiácii je ale nebezpečná hlavne pre deti a nenarodené bábätká, nežiaduce účinky môžu ohroziť tiež ľudí s poruchou štítnej žľazy a tých, ktorí by používali jodid draselný opakovane a užili by vyššie dávky ako sú odporúčané.

Jód (jodid draselný) ako ochrana proti radiácii sa účelovo používa iba do určitého okruhu km od miesta výbuchu jadrového nešťastia a to v priebehu pár hodín pred a do približne 24 hodín po jadrovom výbuchu. Doporučenie, kedy nasadiť jódové tablety a ich dávkovanie ľudom v zasiahnutých oblastiach, riadi centrálna odborná autorita. Pre ostatných je preventívne užívanie bez doporučenia štátnej autority alebo lekárne nebezpečné. Jódové tablety sa na liečbu podávajú iba s diagnostikovanou poruchou štítnej žľazy po doporučení lekárom.

Richard Sulík Čítajte viac Putin zastaví plyn do leta, tvrdí analytik Hirman. Ako je Slovensko pripravené? Tankery sú na ceste, tvrdí SPP

„Odporúčaná denná dávka jódu je 150 mikrogramov. Rozhodne nie je vhodné ju prekračovať. Nadbytok jódu môže viesť k patologicky zvýšenej činnosti štítnej žľazy, hypertyreózy. Tá sa prejavuje teplou spotenou kožou, vypadávaním vlasov, zvýšenou únavou, chudnutím, trasom, nepokojom, úzkosťou a poruchami činnosti srdca,“ hovorí Mgr. Pavla Horáková, ktorá má v MojaLekáreň.sk na starosti poradenskú službu pre pacientov. Dodáva, že prevencia pred radiáciou nemá zmysel. „Jediná ochrana je správny bunker s funkčnou čističkou vzduchu a vody,“ dodáva.

Naše telo určité množstvo jódu potrebuje, ako teda bezpečne jód získať? Jód je zastúpený v mnohých potravinách, ktoré bežne konzumujeme: v rybách, morských plodoch a morských riasach, tiež v mäse a mlieku voľne chovaného dobytka. Pridáva sa do kuchynskej soli, 5 –10 g denne takto upravenej soli by malo stačiť na pokrytie dennej potreby jódu.

debata chyba
Viac na túto tému: #atómová elektráreň #jód #vojna na Ukrajine