Environmentalistom v nej chýba vyššie zdaňovanie majetku, spotreby či emisií oxidu uhličitého (CO2), ale tiež daňovo-odvodová podpora ekologicky priaznivých aktivít. Environmentalisti preto listom vyzvali premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), ministra financií aj ďalších adresátov na zavedenie zelenej daňovej reformy.

S-O-S vláde pripomenul jej programové vyhlásenie, podľa ktorého „vzhľadom na udržateľnosť životného prostredia bude vláda posilňovať úlohu environmentálnych daní. Vláda zváži zmeny v daňovej politike smerom k zelenej, fiškálne neutrálnej daňovej reforme“. „Hoci v týchto dňoch podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič predstavil návrh daňovej reformy, sľuby vlády z jej programového vyhlásenia v tomto návrhu v dostatočnej miere nenachádzajú,“ uviedli v liste environmentalisti.
Signatári výzvy sa okrem iného opierajú o štúdiu Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Podľa nej by zvýšenie cien environmentálne náročných produktov vo výške 1 % hrubého domáceho produktu (HDP), kompenzované znížením daňového zaťaženia práce v rovnakej výške, malo v strednodobom horizonte okrem ekologických prínosov pozitívny vplyv na HDP medzi 1,2 % až 3,9 %. Zároveň by mali vzrásť príjmy domácností aj počet pracovných miest.
Inšpiráciou pre slovenskú daňovú reformu by podľa environmentalistov mohlo byť Rakúsko. Jeho aktuálna daňová reforma znižuje daňové zaťaženie pre podniky a zamestnancov a zavádza poplatky za emisie CO2.