V stanovisku RÚZ uvádza, že jej členmi sú aj výrobcovia, ktorí ponúkajú na trh produkty v plastových obaloch. „Prostredníctvom Organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV) znášajú všetky náklady súvisiace s odpadmi z obalov. V prípade PET obalov, ktoré sa dajú recyklovať, oprávnene očakávajú, že vyzbieraný PET bude recyklovaný. A rovnako oprávnene to očakávajú aj občania, ktorý PET zodpovedne vhadzujú do žltých kontajnerov," tvrdí RÚZ.
Ďalej RÚZ vo svojom stanovisku pripomína, že tieto prípady dokazujú chyby v nastaveniach v systéme zberu, triedenia a zhodnocovania odpadov. „Jediný úsek procesu, ktorý podlieha reálnej kontrole sú totiž výrobcovia, ktorí cez OZV zároveň celý systém financujú. OZV uzavrie zmluvy s príslušnými obcami a zberovými spoločnosťami a z peňazí výrobcov im platí za triedený zber a nakladanie s odpadom,“ uvádza.
Však výber zbernej spoločnosti je v kompetencii danej obce a nemajú naň OZV ani výrobcovia dosah. RÚZ spomína, že zberové spoločnosti nepodliehajú v tomto systéme žiadnej kontrole zo strany OZV, a práve preto môže dochádzať k prípadom, v ktorých vyzbieraný PET materiál nekonči v recyklačnom centre, ale v spaľovni, či dokonca na skládke. Slovenské zákony povoľujú takúto formu spaľovania odpadu. „Pre zberovú spoločnosť je častokrát oveľa výhodnejšie predať vyzbieraný PET materiál spolu s ďalšími plastami do spaľovne alebo na energetické zhodnotenie, pretože s tým má menšie náklady ako s recyklovaním PET materiálu“, v stanovisku uvádza RÚZ.

RÚZ na to reaguje tak, že „štát by nemal na tieto problémy reagovať zvyšovaním poplatkov v prospech zberových spoločností a rastúcimi nákladmi pre výrobcov, ktorí celý systém financujú (podobne to bolo aj nedávno, keď došlo k ich zvýšeniu aj o stovky percent), ale naopak, mal by spolu s výrobcami hľadať riešenia ako takýmto neželaným javom predísť.“