Svetový deň životného prostredia: ak chcú ľudia používať plasty, musia recyklovať

Recyklácia plastov je svetová téma a nielen na Svetový deň životného prostredia, ktorý pripadá na 5. jún.

05.06.2021 09:00
plasty Foto:
Ilustračná foto.
debata (10)

Plasty a plastový odpad sú dnes kľúčovými témami v súvislosti s ochranou životného prostredia. Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia je preto dôležité zdôrazniť, že najdôležitejším nástrojom pre ďalšie možné efektívne používanie plastov je otázka ich efektívnej recyklácie. Vo svojom stanovisku to uvádza firma General Plastic, ktorá je dnes jedinou slovenskou firmou, ktorá recykluje PET fľaše a zároveň vyrába predlisky, z ktorých sa opätovne PET fľaše vyrábajú.

„Dnes poznáme najmä takzvané žlté kontajnery. Z celkového množstva vyrobených PET fliaš sa do nich dostane približne 18-tisíc ton. Zvyšok končí v klasickom odpade. Zhruba pätinu objemu žltých kontajnerov tvorí PET, ktorý recyklujeme,“ hovorí generálny riaditeľ General Plastic František Doležal. Hlavný problém podľa neho nespočíva len v slabej ochote obyvateľstva triediť odpad, ale aj v nerentabilných podmienkach zberových spoločností.

tesco, senec, pet fľaše Čítajte viac Tesco predstavilo prvý automat na zálohovanie PET fliaš. Pozrite sa, ako funguje

Použitý PET, ktorý je recyklovateľný a opätovne použiteľný je pritom dnes vo svete žiadanou komoditou, tvrdí Doležal. „Na našich skládkach či v spaľovniach končí veľa použitých PET fliaš, ktoré nám ako primárna surovina chýbajú. Tu sa veľmi spoliehame na pripravovaný systém zálohovania PET fliaš a veríme, že takto dokážeme do recyklácie dostať viac použitého PET-u,“ dodáva Doležal s tým, že úplne najhoršie je, keď použité PET obaly končia v prírode alebo vodných tokoch.

Práve PET fľaša je podľa jeho slov z hľadiska fungujúcej cirkulárnej ekonomiky ideálnou komoditou. Vlastnosti PET materiálu umožnia danú fľašu niekoľkokrát zrecyklovať. Recyklujú sa predovšetkým fľaše od nápojov, ktoré sú priehľadné alebo aspoň priesvitné a neobsahujú príliš veľa obalovej etikety na jej povrchu. Použitá fľaša sa najprv dôkladne umyje, potom rozdrví na vločky, z ktorých sa následne vyrábajú tzv. predlisky. Z nich výrobcovia nápojov vyfúknu novú fľašu podľa vlastnej predstavy.

Rozdrvené PET vločky sa používajú na výrobu širokého spektra produktov od vlákna až po tričká alebo funkčné športové oblečenie či koberce. V takýchto textíliách, ktoré už nie je možné recyklovať, sa však životnosť PET materiálu končí. Nová PET fľaša sa v podobe predlisku vyrába kombináciou dvoch ingrediencií – virgin granulátu ako externej panenskej suroviny a PET zrecyklovaného materiálu.

„Rozumný pomer týchto dvoch zložiek nám umožní fľašu skoro donekonečna recyklovať. Ale nevieme to robiť iba z fliaš vyrobených výlučne z PET recyklátu, pretože materiál potom stratí dôležité fyzikálne vlastnosti,“ približuje celý proces Miroslav Lukniš, obchodný riaditeľ spoločnosti. General Plastic má kapacitu zo získaného vstupného materiálu vyrobiť 500 miliónov kusov predliskov ročne, ktoré sa premenia na nové nápojové fľaše.

hana nováková Čítajte viac Riaditeľka ENVI-PAK: V prieskumoch mnohí tvrdia, že odpad triedia. Často je to len póza

Pripravované zavedenie a dobré nastavenie fungovania zálohovacieho systému by mal zvýšiť počet fliaš, ktoré skončia v recyklačných centrách. „Zvládnuť komplexný proces recyklácie do konca na území Slovenska je nielen ekologickejšie, ale znižuje to aj celkové náklady na celý systém zálohovania a recyklácie a tým pádom to má pozitívny prínos nielen pre domácich výrobcov, ale aj zákazníkov,“ dopĺňa Doležal.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #recyklácia #plasty #PET