Agrorezort sa mal verejným vyjadrením k bývalej firme riaditeľa PPA dopustiť zneužitia právomocí verejného činiteľa, tvrdí Hlas-SD

Agrorezort pod vedením Jána Mičovského sa mal verejným vyjadrením k bývalej firme riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jaroslava Jánoša dopustiť zneužitia právomocí verejného činiteľa. Uviedla to v stredu opozičná strana Hlas-SD. Tvrdí, že sa pre obhajobu Jaroslava Jánoša ako dlhodobého generálneho riaditeľa PPA, ministerstvo pôdohospodárstva zamotáva do korupčných schém.

28.04.2021 10:05
debata (1)

„Agrorezort pod vedením OĽaNO a Mičovského zneužíva svoje právomoci v prospech svojich ľudí, a teda aj šéfa PPA. Vo veci priamych platieb je totiž ministerstvo druhostupňovým odvolacím orgánom pre PPA. Teda aj v prípade Jánošovej firmy Dafort Agro, ktorú agentúra pokutovala za neoprávnené čerpanie dotácií sumou 32 000 eur. Firma aktuálneho šéfa PPA zavádzala a chcela podporu na 11-násobne väčšiu rozlohu obhospodarovanej pôdy, ako skutočne obrábala, na čo prišla kontrola agentúry. Verejné vyjadrenie agrorezortu ako odvolacieho orgánu v tejto veci preto považujeme za zneužitie právomocí verejného činiteľa,“ povedal poslanec NR SR a člen strany Hlas-SD Róbert Puci.

Agrorezort v utorok zverejnil stanovisko, v ktorom tvrdí, že spoločnosť Dafort Agro, s. r. o., dostala od bývalého vedenia PPA pokutu napriek deklaráciám, že je neopodstatnená. V prípade, že o danej veci MPRV SR rozhoduje ako odvolací orgán, správne konanie vo veci pokiaľ nie je ukončené, je neverejné a ministerstvo sa podľa Hlasu-SD k nemu nemôže vyjadrovať. V prípade, že je ukončené, rezort musí preukázať a následne rozhodnúť, že pokuta bola neoprávnená.

PPA v reakcii už v utorok uviedla, že odmieta klamlivé obvinenia Puciho z Hlasu-SD, ktorý neustále zasahuje do nezávislosti PPA. Riadne vymenovaný generálny riaditeľ Jaroslav Jánoš je podľa PPA plne kompetentný viesť a riadiť túto agentúru. Podľa PPA je zarážajúce, že súčasné vedenie agentúry kritizujú práve tí, za ktorých pôsobenia sa stala symbolom korupcie a ktorých nominanti sú dnes trestne stíhaní v kauze Dobytkár. Agentúra zároveň dodala, že jej generálny riaditeľ Jaroslav Jánoš už dlho pred svojim vymenovaním prestal pôsobiť v spoločnosti Dafort Agro, ktorú PPA za bývalého vedenia pokutovala, napriek predloženiu relevantných dokladov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Mičovský #PPA