Únia tlačí na zelené obstarávanie

Európske ekonomiky majú byť zelenšie. Pomôcť členským štátom s prechodom na ekologickejšie hospodárenie má aj Akčný plán pre obehové hospodárstvo. Ten spísal Brusel ešte vlani, teraz ho odobril i europarlament. V jeho hľadáčiku je aj zelené verejné obstarávanie. Podľa europoslancov je namieste, aby eurokomisia členským štátom stanovila jeho minimálnu hranicu.

, 21.02.2021 10:00

Pre Slovensko by to znamenalo obrovskú výzvu. Doteraz totiž ekologicky obstarávame len 11 percent. Pričom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) na vláde zatiaľ presadil len zelené obstarávanie čistiacich prostriedkov a upratovacích služieb

„Verejné orgány stále často uplatňujú len kritérium najnižšej ceny ako kritérium pre výber najlepšej ponuky tovarov, služieb alebo prác,“ píše sa v správe Európskeho parlamentu. Odvoláva sa pritom na kúpnu silu verejného sektora únie. Tá dosahuje až 14 percent hrubého domáceho produktu (HDP) a môže slúžiť ako hnacia sila na zvýšenie dopytu po udržateľných výrobkoch. Zelené obstarávanie pritom nie je v únii žiadna novinka. Bolo definované už v roku 2008 ako proces, ktorým sa štát usiluje obstarávať tovary, služby a práce so zníženým dosahom na životné prostredie. Komisia preto plánuje navrhnúť minimálne záväzné kritériá a ciele pre členské krajiny a postupne zavedie aj povinné podávanie správ o ich napĺňaní.

Od upratovania k počítačom

Na Slovensku však celý proces zatiaľ stagnuje. V súčasnosti ekologicky obstarávame len 11 percent. Najnovšie by to mali byť čistiace prostriedky a upratovacie služby. Vyplýva to z metodiky ich obstarávania, ktorú na minulotýždňovom rokovaní schválila vláda. Podľa nej budú všetky ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy od upratovacej služby vyžadovať, aby používala čistiace prostriedky čo najšetrnejšie k životnému prostrediu. Navyše elektrické čističe budú musieť byť energeticky efektívne a nakupovať sa má iba taký spotrebný tovar, ktorý bude mať znížený dosah na kvalitu životného prostredia.

Rezort životného prostredia chce ísť ešte ďalej. Tento rok má v pláne ekologicky nakupovať všetky počítače, monitory a dopravné prostriedky. Ako taký nákup vyzerá? Podľa tlačového oddelenia zeleného ministerstva ide hlavne o dve veci. „Pri preprave prihliadame najmä na nižšie emisie skleníkových plynov a látok, ktoré znečisťujú ovzdušie. V súvislosti s výrobou a používaním počítačov a monitorov na nižšiu spotrebu energie a nižšie emisie skleníkových plynov,“ hovorí odbor komunikácie. Do roku 2030 chce takto minister Budaj dosiahnuť až 70-percentné zelené obstarávanie. „V spolupráci s Úradom pre verejné obstarávanie pripravujeme návrh metodík pre verejných obstarávateľov. V súčasnosti sú už vypracované štyri. Navyše tiež pracujeme na vytvorení nového Národného programu pre zelené verejné obstarávanie,“ dodáva odbor komunikácie envirorezortu.

A čo bude po nás?

Podľa europoslanca Michala Wiezika (SPOLU) ide o veľmi ambiciózny cieľ, a to aj vzhľadom na súčasnú situáciu. Plány šéfa envirorezortu však vníma pozitívne, sú totiž raritou. „Ekologické obstarávanie sa používa zriedka – či už z nedostatku praktických nástrojov a informácii, neochoty, alebo právnych skúseností s uplatňovaním environmentálnych kritérií,“ hovorí Wiezik.

Podľa europoslanca Roberta Hajšela (nom. Smer) však treba prihliadať aj na udržateľnosť takéhoto obstarávania a to, aký bude mať dosah na budúce generácie. „Zelené ešte nemusí znamenať aj dlhodobo udržateľné. Metodika ministerstva je však pomerne úzko špecifikovaná a nemám k dispozícií dáta, na základe ktorých k 70-percentnému cieľu dospelo. Jeho realizovateľnosť preto neviem potvrdiť ani vylúčiť,“ hovorí. Treba tiež myslieť na to, že takýmito cieľmi zaťažujeme najmä ďalšie generácie a ich plneniu sa bude musieť venovať nie táto, ale najmä všetky nasledujúce vlády, dodáva Hajšel.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #verejné obstarávanie #Eurokomisia