Bude biomasa vyškrtnutá zo zoznamu obnoviteľných zdrojov? Agrorezort nesúhlasí

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) nesúhlasí s tým, aby bola biomasa vyškrtnutá zo zoznamu obnoviteľných zdrojov energie. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor MPRV SR.

14.02.2021 20:23
debata (2)

Ministerstvo tak reagovalo na informáciu, že Európska únia otvorila smernicu o obnoviteľných zdrojoch energie po tom, ako viacero európskych environmentálych organizácií začalo žiadať vyškrtnutie biomasy zo zoznamu obnoviteľných zdrojov. Podľa organizácií sú pri spaľovaní biomasy pálené aj zdravé stromy či porasty, ktoré nemuseli byť spaľované.

Spaľovanie biomasy podľa nich navyše prispieva k produkcii skleníkových plynov a ničeniu biotopov. Podľa agrorezortu tvoria veľký podiel biomasy nespracovateľné a nezužitkovateľné časti vyťažených kmeňov stromov a tiež odpad zo spracovania dreva. Ten sa podľa neho práve vďaka spaľovaniu pre účely výroby energie dokáže efektívne využiť.

„Ani tvrdenie, že odstraňovanie zelene uvoľňuje zemský uhlík, ktorý zeleň udržiavala v zemi, nie je správne. Zdôrazňujeme, že obhospodarovatelia lesa majú zo zákona povinnosť plochu po ťažbe obnoviť novými sadenicami drevín, pričom každý jeden dospelý strom sa nahrádza pri obnove lesa niekoľkými desiatkami mladých stromčekov,“ uviedlo MPRV SR v stanovisku.

MPRV SR dodalo, že vyškrtnutie spaľovania biomasy by spôsobilo neefektívne využitie obnoviteľného dreva a tiež zhoršenie ekonomickej situácie podnikov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo pôdohospodárstva #biomasa #obnoviteľné zdroje energie #smernica