Ochrana životného prostredia a biodiverzity nie sú prioritou Plánu obnovy, tvrdí iniciatíva Klíma ťa potrebuje

Podľa iniciatívy Klíma ťa potrebuje nie sú prioritami Plánu obnovy ochrana životného prostredia a biodiverzity. Iniciatíva o tom informuje v tlačovej správe. Podľa nej nemá Plán obnovy, ktorý koncom roka predstavilo Ministerstvo financií SR (MF SR), jasný a dostatočne ambiciózny postoj ku klimatickej kríze. Iniciatíve zároveň prekáža, že podľa ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) nebude musieť prejsť posudzovaním vplyvov na životné prostredie.

14.01.2021 11:55
debata

Podľa zákona na posudzovanie životného prostredia, podľa ktorého všetky strategické dokumenty musia prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (SEA), by sa aj pri Pláne obnovy mal posudzovať vplyv, ktorý môže na životné prostredie mať.

„Touto cestou apelujeme na predstaviteľov Vlády Slovenskej republiky a členov a členky Národnej rady Slovenskej republiky, aby bola pri procese schvaľovania Plánu obnovy dodržaná táto zákonná povinnosť”, povedal Jakub Hrbáň z iniciatívy Klíma ťa potrebuje.

Za ďalší problém nového Plánu obnovy považuje aj to, že rezort financií doteraz zverejnil len čiastočný sumár oficiálnej 400-stranovej verzie plánu obnovy. Iniciatíva má taktiež otázny postoj k rozhodnutiu delegovať agendu znižovania emisií skleníkových plynov medzi ministerstvo dopravy a rezort hospodárstva, z ktorých každý dostane z balíka Plánu obnovy 933 miliónov. Iniciatíva od svojho vzniku zdôrazňuje, že klimatickú krízu je potrebné riešiť prierezovo v rámci nadrezortnej spolupráce s koordináciou ukotvenou na úrovni vlády.

Predstavitelia iniciatívy Klíma ťa potrebuje dodávajú, že pre splnenie záväzku Slovenska dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 je potrebné, aby znižovanie emisií skleníkových plynov jednotlivých odvetví podliehalo jednotnej nadrezortnej stratégii, ktorú budú musieť agendy ministerstiev dôsledne sledovať. „Ministerstvo životného prostredia by tak malo podľa nášho názoru mať oveľa väčšie kompetencie a hlas pri tvorení politík a štátnych stratégií, ako odborný garant transformácie Slovenska na nízkouhlíkovú ekonomiku”, uzavrel greenfluencer a jeden z členov Klíma ťa potrebuje Michal Sabo.

debata chyba
Viac na túto tému: #životné prostredie #biodiverzita #plán obnovy