V Trnave sa začína zber kuchynského odpadu

10.01.2021 15:13

V Trnave začína fungovať zber kuchynského bioodpadu z domácností. V meste bolo preto rozmiestnených štyridsať 120-litrových nádob na tento druh odpadu, vyvážané budú vždy v utorok a v piatok. Prvý vývoz je naplánovaný na utorok 12. januára, kuchynský odpad následne skončí v bioplynovej stanici.

Radnica bude podľa viceprimátora Tibora Pekarčíka v prvých týždňoch sledovať, ako ľudia hnedé nádoby využívajú, či im vyhovuje ich rozmiestnenie a frekvencia vývozu. Pripúšťa, že po prvých skúsenostiach môže prísť k zmenám. Mesto Trnava kúpilo za takmer 47-tisíc eur 10-tisíc špeciálnych košíkov na prenášanie kuchynského odpadu a desaťlitrové kompostovateľné vrecká. Zatiaľ ich dostávajú do domácností len obyvatelia sídlisk Prednádražie, Družba a Vajanského. Neskôr by mali tieto pomôcky na manipuláciu s kuchynským odpadom dostať aj obyvatelia ďalších sídlisk.

Nádoby na kuchynský odpad sú k dispozícii na každom zo siedmich zberných dvorov v meste, ďalej sú rozmiestnené prevažne pri stanovištiach s polopodzemnými kontajnermi na komunálny odpad a niektorých ďalších miestach. Ich vývoz bude zabezpečovať spoločnosť FCC Trnava, ktorá sa v meste stará o odpadové hospodárstvo.

Trnavská radnica vyzýva obyvateľov na zodpovedné nakladanie s kuchynským odpadom. Do hnedých nádob je možné vyhodiť kuchynský odpad len v kompostovateľných vreckách od samosprávy, prípadne ho tam vysypať z vlastnej nádoby. Igelitové vrecká, ako aj iný ako kuchynský odpad, do hnedých nádob nepatria.

Povinnosť zaviesť zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností vyplýva samosprávam z novely zákona o odpadoch.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Trnava #odpad #bioodpad
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku