O vlkoch rozhodujte na základe faktov, nie emócií, odkazuje Mičovského rezort EK

Agrorezort verí, že Európska komisia (EK) bude v súvislosti s kvótou na odstrel vlka rozhodovať na základe faktov a platnej slovenskej legislatívy a nie na základe emócií. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

02.12.2020 12:54
vlk, odstrel, TANAP, lov Foto:
Kvóta ministerstva pôdohospodárstva povoľuje počas poľovnej sezóny od 1. novembra do 15. januára 2020 odstrel 35 jedincov v rámci celého Slovenska.
debata (3)

Rezort tvrdí, že pri určení kvóty na lov vlka pre tohtoročnú poľovnícku sezónu postupoval v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi SR. Taktiež konal aj v zmysle Programu starostlivosti o vlka dravého na Slovensku, ktorý schválilo ministerstvo životného prostredia. „Ministerstvo kvótu lovu vlka dravého určuje každoročne veľmi starostlivo a dbá o to, aby nedošlo k ohrozeniu populácie vlka dravého na Slovensku,“ konštatuje odbor komunikácie.

Zároveň dodáva, že populácia vlka dravého je na Slovensku v priaznivom stave. Jeho areál sa zväčšuje. „Nie je preto racionálny dôvod, pre ktorý by mal byť lov vlka na Slovensku zakázaný,“ podotkol odbor komunikácie. Spor okolo kvót na odstrel vlkov na Slovensku rieši EK potom, čo slovenský europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) inicioval list eurokomisárovi pre životné prostredie Virginijusovi Sinkevičiusovi.

Ten mu potom prisľúbil, že sa chystá prijať opatrenia. Problém s odstrelom vlka eurokomisia riešila v minulosti. V právnom konaní proti SR zistila porušenie povinností týkajúcich sa nedostatočnosti údajov o jeho populácii. MPRV schválilo v poľovnej sezóne 2020/2021 odstrel 50 vlkov. Envirorezort pripravuje vyhlášku, ktorou sa vlk dravý zaradí medzi chránených živočíchov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #vlk #odstrel #ministerstvo pôdohospodárstva #Ján Mičovský #vlci