Plzeňský Prazdroj Slovensko chce do roku 2030 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu vo výrobe piva

Plzeňský Prazdroj Slovensko prichádza s novou stratégiou udržateľného rozvoja, vďaka ktorej chce ešte viac znížiť vplyv svojho podnikania na krajinu. Okrem dosiahnutia uhlíkovej neutrality vo výrobe piva do roku 2030 sa zaväzuje využívať výlučne obnoviteľnú energiu, redukovať produkciu plastov a ešte viac šetriť vodu.

08.10.2020 11:05
debata (2)

„Viac ako kedykoľvek predtým si uvedomujeme, že prírodné zdroje sú obmedzené, a preto k nim musíme pristupovať citlivo a s maximálnou zodpovednosťou pre budúce generácie,“ hovorí Pavlína Kalousová, riaditeľka firemných vzťahov a komunikácie.

Rovnaký názor má aj 90 percent populácie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý počas leta pre spoločnosť vypracovala agentúra MNFORCE na vzorke 1 000 respondentov. Významnou témou v spoločnosti je práve citlivý prístup k prírodným zdrojom. „Za posledných desať rokov sme v Pivovare Šariš výrazne znížili spotrebu vody zo 4 hl na 2,89 hl na 1 hl piva. Do roku 2030 sa chceme dostať na 2,75 hl. Budeme sa snažiť dlhodobo hájiť svoju pozíciu špičky v spotrebe vody v našom odvetví a aj naďalej budeme aktívni v iniciatívach na podporu jej šetrenia,“ hovorí Pavlína Kalousová.

Prazdroj tak isto plánuje nakupovať všetky poľnohospodárske suroviny výhradne od farmárov s udržateľným spôsobom produkcie. Dnes berie priamo od pestovateľov takmer 82 percent sladovníckeho jačmeňa. Príklon ku kúpe lokálnych výrobkov deklaruje aj 64 percent Slovákov.

Šetrenie plastov

Šetriť sa snaží aj pri spotrebe plastov. „Takmer 49 percent našich obalov tvoria vratné fľaše a sudy. Teší nás aj fakt, že 58 percent ľudí preferuje bezobalové výrobky. Aj pivný zážitok je totiž najsilnejší pri čapovanom pive, ktoré je z pohľadu obalov zároveň aj najviac ekologické,“ hovorí Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Spoločnosť od januára 2020 ukončila výrobu piva v PET fľašiach pri značkách Gambrinus a Šariš, do roku 2023 pribudnú Veľkopopovický Kozel a Smädný Mních. „Dnes je naša ročná úspora v plastoch až 501 ton,“ dodáva Grygařík. S redukciou plastov bude spoločnosť pokračovať. Do roku 2025 plánuje znížiť spotrebu tých jednorazových o 89 percent, za ďalších 5 rokov ich chce prestať používať úplne a využívať len plasty vyrobené z recyklátu. Znížiť chce aj produkciu odpadu. A to do piatich rokov o 30 percent.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #pivo #ekológia #udržateľnosť