Štartuje prvá slovenská klimatická petícia, podporilo ju vyše 150 osobností

Viac ako 150 osobností podporilo petíciu Za klímu, za budúcnosť, ktorá má upriamiť pozornosť slovenskej vlády na riešenie klimatickej krízy doma i vo svete. Za petíciou je iniciatíva Klíma ťa potrebuje.

25.09.2020 00:43
debata (5)

„Klimatická kríza dnes už nie je len imaginárnym pojmom, o ktorom hovoria vedci a niekoľko klimatických aktivistov. Je každodennou realitou stoviek miliónov ľudí vrátane obyvateľov Slovenska,“ povedala signatárka Marta Fandlová z projektu Mladí za klímu.

Napriek tomu, že dnes ešte žijeme v menej ohrozenej časti sveta, prejavy klimatickej zmeny začíname pociťujeme aj na Slovensku. Jarné suchá sú striedané prívalovými dažďami a povodňami, ktoré ničia majetok ľudí aj infraštruktúru.

Klimatická zmena bude mať na globálnej úrovni zásadné ekologické, spoločenské, ekonomické a politické dôsledky, ktoré sa dramatickým spôsobom dotknú aj Slovenska. Ak chceme, aby boli čo najmenšie, musíme v najbližších dvoch desaťročiach zásadne znížiť emisie skleníkových plynov.

Aj keď si individuálne riešenia ako separovanie, obmedzenie využívania auta či zmena stravovania dnes nachádzajú stále viac priaznivcov, už jednoducho nestačia. „Je najvyšší čas, aby politici, ktorým sme vo voľbách prepožičali moc, začali konať. Majú zodpovednosť, prostriedky aj nástroje,“ hovorí moderátor a greenfluencer Michal Sabo, jeden zo signatárov petície.

Slovensko sa podpisom Parížskej dohody a svojím postavením v rámci Európskej únie zaviazalo k zásadnému zníženiu uhlíkových emisií a dosiahnutiu uhlíkovej neutrality v roku 2050. Tri zo štyroch vládnych strán – OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí – navyše pred voľbami sľúbili ešte ambicióznejší cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu už v roku 2040.

Napriek tomu však na Slovensku konkrétne kroky chýbajú, tvrdia signatári. Neexistuje ucelená legislatíva, ktorá by riešila problém klimatickej zmeny. Neexistuje stratégia a plán, akým chce Slovenská republika uhlíkovú neutralitu dosiahnuť a navyše predstavitelia slovenskej vlády naznačujú, že Slovensko nepodporí sprísnený cieľ zníženia uhlíkových emisií, ktoré na jeseň navrhne Európska komisia.

Signatári petície preto žiadajú Národnú radu SR, aby:

  1. Vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu, aby v rámci neho podriadila prípravu a schvaľovanie legislatívy, štátnych politík a štátnych projektov cieľu dosiahnuť klimatickú neutralitu v roku 2040.
  2. Zaviazala vládu SR, aby do konca roku 2021 pripravila a schválila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality Slovenskej republiky do roku 2040 ako plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva. ň
  3. Zaviazala vládu SR, aby podporila sprísnenie klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia. (Európska komisia navrhla zvýšenie záväzku redukcie emisií oxidu uhličitého do roku 2030 oproti súčasným 40 percentám v porovnaní s rokom 1990 na 55 percent a Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie na 60 percent.)

Podrobnosti o petícii, ktorú podporujú napríklad aj herečky Táňa Pauhofová, Kristína Tormová, Zuzana Šebová a spôsob, ako ju podporiť, nájdete na www.klimatapotrebuje.sk.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #klimatické zmeny #petícia #uhlíková neutralita #klimatickí aktivisti