Bratislava už separuje do vriec. Sú však primalé

Separovanie odpadu do vriec v bratislavských rodinných domoch sa ešte len začalo a už má na krku prvý problém. Obyvatelia viacerých mestských častí zostali po dodaní prvých vreciek na papier a plast nemilo prekvapení. Tvrdia, že namiesto 120-litrových modrých a žltých vriec dostali viditeľne menšie zaťahovacie vrecúška. Tie rozmermi podľa nespokojných obyvateľov ani zďaleka nezodpovedajú avizovaným objemom.

, 06.08.2020 15:00
separovanie, vrecia, recyklácia Foto:
Separovanie do vriec začalo v bratislavských mestských častiach od augusta.
debata (7)

Mesto vraj s prvotnými komplikáciami rátalo, Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) sa vec chystá preveriť u dodávateľa.

Primalé vrecká?

Na problém s vrecami na odpad upozornilo viacero nespokojných obyvateľov. Viacerí z nich si totiž na vlastné náklady zaobstarali 120-litrové nádoby. Do nich chceli dodané vrecia napasovať a predísť tak vzniku neporiadku a špiny. Hneď však zistili, že to tak ľahko nepôjde. "Človek si kúpi 120-litrovú nádobu, lebo všade sa píše o sto dvadsiatich litroch, a potom mu vrece nepasuje,“ sťažuje sa Branislav Vartík z bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Nespokojný je aj Lukáš Dilik z mestskej časti Podunajské Biskupice. Podnet chce v tejto veci smerovať priamo na starostu. Presný objem štyroch vriec na mesiac – dve na plasty a dve na papier – sa totiž spomína aj vo Všeobecne záväznom nariadení. Informáciu na svojej stránke potvrdzuje aj OLO.

"Už keď, tak mali namiesto nich zaviesť farebné kontajnery do domácností. A mohli sme si ich aj kúpiť, veď nie sú drahé,“ povedal Štefan Duchoň z bratislavskej mestskej časti Devín. Spočiatku veľkosť vriec nejako dôkladne neštudoval, od začiatku sa mu však zdali malé a tenké.

Vrecia, ktoré obyvateľom Devínskej Novej Vsi... Foto: Branislav Vartík
vrecia, nádoba, zber odpadu Vrecia, ktoré obyvateľom Devínskej Novej Vsi mesto dodalo, sú viditeľne menšie a do 120-litrovej nádoby nesedia.

Ako funguje separovanie do vriec

  • Separovanie sa od 1. augusta týka rodinných domov v siedmich mestských častiach: Staré Mesto, Petržalka, Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Vajnory, Devínska Nová Ves a Devín.
  • Každá domácnosť má na mesiac k dispozícii štyri vrecia, každé v objeme 120 litrov – dve žlté na plast a dve modré na papier. Odpad sa odváža raz za mesiac.
  • Zber "od dverí“ je považovaní za najefektívnejší a najekonomickejší. V mnohých regiónoch v rámci Európy, vrátane talianskeho Benátska, funguje aj v prípade bytov.

Mesto problém nevidí

Triedenie odpadu spadá do kompetencií magistrátu hlavného mesta. To však problém s veľkosťou vriec nevníma nijako dramaticky. Vrecia sa vraj líšia len v dĺžke, o 10 centimetrov, a to kvôli zaťahovaniu. Podľa hovorkyne Bratislavy Kataríny Rajčanovej je projekt zatiaľ len v pilotnej fáze.

O probléme obyvateľov niektorých mestských častí vie aj samotný Natur-pack. Vrecia vraj objednal v správnej veľkosti a ak sa potvrdí ich nesúlad, pristúpi k reklamácii. Obyvateľov by sa to však podľa riaditeľa pre vzťahy s verejnosťou Mareka Brinzíka dotknúť nemalo. "Občania majú garantovaný dostatočný zberový objem, nakoľko po spotrebovaní dodaných vriec pri ich efektívnom využití bude zabezpečené dodanie ďalších vriec,“ povedal pre denník Pravda Brinzík. Navyše, zberné vrecia v objeme 120 litrov nemusia vždy obvodovo pasovať do štandardnej, objemovo rovnako veľkej nádoby. Ani v prípade, že si ich obyvatelia z vlastnej iniciatívy nakúpili. Všetky nedostatky bude mesto spoločne s OLO a OZV Natur-pack – ktorá zber od začiatku zastrešuje – riešiť až v ďalších etapách.

Vrecia, ktoré obyvateľom Devínskej Novej Vsi... Foto: Branislav Vartík
zber odpadu, vrecia, Vrecia, ktoré obyvateľom Devínskej Novej Vsi mesto dodalo, sú viditeľne menšie a do 120-litrovej nádoby nesedia.

Za problémami je rozbeh

Magistrát, rovnako ako OZV, však s výskytom menších problémov ráta. Zmeniť systém zberu v takom veľkom meste, akým je Bratislava, sa podľa Brinzíka nedá úplne bez komplikácií. V januári by ale malo všetko šliapať ako hodinky. Už teraz však projekt väčšina obyvateľov mestských častí víta. "Naši obyvatelia majú o triedenie odpadu záujem a zberných hniezd bolo v našej mestskej časti pre tento účel málo,“ hovorí pre denník Pravda hovorkyňa Podunajských Biskupíc Martina Frőhlich Činovská.

Aj podľa odborníkov ide o najúčinnejší a najekonomickejší systém, ktorý funguje po celej Európe. A to nielen v prípade rodinných domov, ale aj bytov. "Zberné hniezda sú oproti zberu od dverí neukontrolovateľné a neadresné. Tí, ktorí neseparujú, platia rovnako vysoké poplatky, ako tí, ktorí sa správajú poctivo,“ hovorí pre denník Pravda Marián Kobolka, konateľ spoločnosti JRK zaoberajúcej sa alternatívami spracúvania odpadu.

Problém: Frekvencia

Aj po odstránení prvotných nedostatkov však môže obyvateľov potrápiť nedostatočná frekvencia odvozu. Odpad sa totiž vyváža len raz mesačne. Ľudia sa však obávajú, že to stačiť nebude. A to ani v prípade, že obyvatelia dostanú vrecia v správnej veľkosti.

"Je to podľa mňa ponižujúco málo. Kontajnery vyprázdňovali dvakrát týždenne a bolo to málo,“ povedal Štefan Duchoň z bratislavskej mestskej časti Devín. Smeti podľa neho nebude kam dávať, čo sa odrazí na udržiavaní poriadku v uliciach.

Aj Lukáš Dilik z bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice má podobné obavy. Tamojšie domy majú v priemere tri až štyri bytové jednotky. Skladovať sa tam preto bude až osem vriec. Nič však ešte nie je konečné a aj frekvenciu možno nakoniec mesto upraví podľa potrieb obyvateľov. Všetko sa však ukáže až po niekoľkých mesiacoch. "Systém sa dá optimalizovať. Predpokladom je, že ľudia začnú kvalitnejšie a viac triediť,“ hovorí Marián Kobolka, konateľ spoločnosti JRK zaoberajúcej sa alternatívami spracúvania odpadu. Všetko však ukáže až čas. Od spustenia v mestských častiach Staré Mesto, Petržalka, Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Vajnory, Devínska Nová Ves a Devín prešlo totiž len niekoľko dní.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #triedenie odpadu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy