Kávu so sebou už do plastu dostanete málokde

, 12.04.2020 12:00

Aj kaviarne sa snažia byť ekologické. Hlavne pokiaľ ide o reckylovateľnosť plastových pohárov, v ktorých si zákazníci pravidelne odnášajú kávu so sebou. Väčšina malých kaviarničiek už používa stopercentne kompostovateľné materiály. Po novom sa chce pridať aj populárna sieť kávových predajní Starbucks.

Na konci marca minulého roka Európsky parlament schválil zákaz niektorých jednorazových plastov. Pohárov na kávu sa to však dotklo len minimálne. A to aj napriek tomu, že Európska únia je najväčším spotrebiteľom kávy na svete. Dáta z Medzinárodnej organizácie pre kávu (ICO) z roku 2018 ukazujú, že obyvatelia členských štátov spoločne spotrebujú 2 500 000 ton kávy ročne.

Z predaja však aj napriek tomu mali byť podľa zákona stiahnuté len tie poháre, ktoré sú vyrobené z expandovaného polystyrénu. To sa však množstva kaviarní netýkalo. Väčšina z nich totiž v prípade pohárov na kávu preferovala kombináciu plastu s papierom.

Starbucks má papierové, ale nerecyklovateľné

Na podobnom princípe funguje aj jedna z najväčší kávových sietí na svete Starbucks. "V súčasnosti používame jednorazové poháre vyrobené z papiera potiahnutého termoplastom,“ povedal pre Pravdu brand manager spoločnosti pre Slovensko a Česko Michal Holotík. Tie však reckylovateľné nie sú. Zákazníkov však čoraz viacej zaujíma zodpovedný prístup značky. Preto podľa Holotíka aj Starbucks postupne prejde na ekologickejšiu formu jednorazových pohárov.

Tá sa v USA a Veľkej Británii skúša vo viacerých prevádzkach už od začiatku marca. Namiesto termoplastu je vnútro potiahnuté kompostovateľnou vrstvou, čím sa pohár stal stopercentne recyklovateľným. Zákazníci by si však nemali všimnúť žiaden rozdiel. Ak to tak bude, sieť kaviarní nové jednorazové poháre zavedie celoplošne vrátane Slovenska. Zatiaľ sa využívanie jednorazových pohárov snaží sieť eliminovať aspoň 30-centovými zľavami pre zákazníkov, ktorí sa rozhodnú vziať si kávu do vlastného hrnčeka. Podľa Holotíka túto možnosť využíva čoraz viac zákazníkov.

Costa má ekopoháre, nie však viečka

Ďalšia z medzinárodných sietí Costa Coffee síce poháre recyklovateľné má, viečka však stále ostali plastové. „Rozhodnutie použiť ich nechávame na zákazníkovi,” vyjadril sa riaditeľ spoločnosti Costa Coffee Slovensko Peter Krajčovič. "Štamgasti“ si vraj po kávu chodia s vlastnými pohármi a väčšina kávy sa aj tak vypije priamo v predajni z porcelánu alebo zo skla.

Skôr ako zaviesť recyklovateľné viečka sa však spoločnosť snaží motivovať k tomu, aby jednorazové poháre nemusela používať vôbec. Každému, kto príde s vlastným, dáva celosvetovo známy reťazec 10 % zľavu na objednávku.

Menšie kaviarne myslia ekologickejšie

Najväčší posun je vidno v menších slovenských kaviarňach, ktoré si materiál jednorazových hrnčekov vyberajú dôslednejšie. Kaviareň Kawitchi z podchodu na Trnavskom mýte v Bratislave používa biodegratovateľné papierové poháre a viečka Greenbox Biotic. "Sú vyrobené bez plastov, bez použitia škodlivých tlačových farieb a procesom zaručujúcim CO2 neutralitu,“ povedal pre Pravdu šéf kaviarne Martin Šura. Aby eliminovali množstvo spotrebovaných pohárov, snažia sa prehovoriť zákazníkov, ktorí prídu len po malé espresso, aby si rýchlu kávu vypili v porceláne. "Je to ekologickejšie, chutnejšie a vkusnejšie,“ povedal Šura.

Podobné zmýšľanie má aj malá kaviareň pod schodmi vo Fresh Markete v Bratislave. Jej „to go“ poháre sú v priemyselnom kompostéri stopercentne rozložiteľné, ak sa postrihajú na malé kúsky. Závisí však od teploty. Do vlastných hrnčekov ľuďom nápoje radi pripravia, možnosť zakúpiť si hrnček priamo od nich a doniesť ho, keď aj špinavý a vziať si kávu v rovnakom, no čistom, však už zrušili. Viedlo to k nechcenému vedľajšiemu efektu. "Časť zákazníkov chodila každý deň so špinavým pohárom, ktorý sa im asi nechcelo doma umývať,“ povedal David Frajt z Brew Bar Café. Zrejme aj ekológia má svoje medze.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plastové poháre #káva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku