Mobilnou aplikáciou proti nelegálnym výrubom

Podľa údajov polície tvoria krádeže dreva až 51 percent zachytenej environmentálnej kriminality. V dohľadnom čase by sa to však mohlo zmeniť. Od januára tohto roka začala totiž platiť novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú pripravilo ešte bývalé vedenie rezortu. Okrem toho, že zvýšila ochranu národných parkov, štátnym ochranárom dala do rúk aj reálne právomoci, ako kontrolovať ťažbu dreva.

, 10.04.2020 08:00
debata (4)

Pomôcť by pri tom mala mobilná aplikácia, vďaka ktorej bude možné nahlasovať nelegálny výrub či prepravu dreva, a to hocikde na Slovensku. Inšpiráciu pri príprave tejto aplikácie možno hľadať napríklad v Bulharsku alebo v Rumunsku, kde už taký systém funguje. Týka sa najmä prepravy dreva. "Občan si cez aplikáciu bude vedieť nielen overiť, či je na danom mieste ťažba povolená, ale napríklad aj to, v akom množstve a aké je číslo povolenia. Ak narazí na nesúlad, tak informácia poputuje kontrolným orgánom. V prípade prepravy dreva bude zase smerodajné evidenčné číslo prepravného vozidla,“ priblížil riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš.

Ministerstvo v tomto smere už spravilo prvé kroky a uskutočnilo sa i stretnutie dotknutých inštitúcií s cieľom nájsť riešenie, aby bola ťažba dreva transparentnejšia. Okrem pracovníkov rezortu a analytikov sa na ňom zúčastnili tiež ochranári, inšpektori životného prostredia či zástupcovia Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie. Aplikáciu by mohli spustiť do konca tohto roka.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #krádež #drevo #aplikácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy