Budaj apeluje na zodpovedné správanie pri nakladaní s komunálnym odpadom

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) apeluje v súvislosti s výskytom koronavírusu na zodpovedné správanie pri nakladaní s komunálnym odpadom. Informoval o tom Slavomír Held z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

25.03.2020 12:12
Ján Budaj Foto:
Minister životného prostredia SR Ján Budaj počas rokovania 2. schôdze vlády SR. Bratislava, 23. marec 2020.
debata (9)

„Prevádzky alebo činnosti, ktoré slúžia k nakladaniu s odpadom, ako zber zmesového komunálneho odpadu, zber triedených zložiek komunálneho odpadu, triediace linky, spracovanie odpadu, spaľovne odpadov, skládky odpadov, nie sú žiadnymi obmedzeniami nateraz dotknuté,“ uvádza Held v súvislosti so šírením koronavírusu. V aktuálnej situácii je podľa envirorezortu nevyhnutné, aby bol zber odpadu prevádzkovaný v rovnakom rozsahu ako doteraz.

MŽP je v kontakte s hlavným hygienikom aj Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. „V prípade potreby bude operatívne hľadať najlepšie možnosti s cieľom zabezpečiť bezproblémové nakladanie s odpadom,“ poznamenal Held.

VIDEO: Premiér Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas radia, čo urobiť s použitým rúškom.
Video

Všetky subjekty, ktoré sú súčasťou systému nakladania s odpadom, sú povinné dodržiavať platné právne predpisy v oblasti odpadového hospodárstva, približuje Held. „Je nespochybniteľné, že je potrebné a nutné dodržiavať pri všetkých činnostiach hygienické postupy a predpisy tak, ako pravidelne zdôrazňuje a odporúča ÚVZ SR,“ hovorí.

Held pripomína, že použité ochranné prostriedky sa likvidujú ako bežný odpad. Treba ich dať do plastovej tašky alebo vreca a pevne uviazať. Vrece by sa malo následne vyhodiť do nevytriedeného komunálneho odpadu, čiže čierneho kontajnera. Potom je potrebné umyť si ruky a postupovať podľa všetkých hygienických pravidiel.


Koronavírus: Užitočné informácie, rady a tipy

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Budaj #komunálny odpad #koronavírus