redaktorka ekonomického oddelenia
Novinárska skratka: šim
Nechať problematické krajiny zbankrotovať alebo im za cenu drastických škrtov pomáhať? Jednota pri riešení dlhovej krízy nie je.
Prepúšťanie, nižšie platy, drahšie úvery, rýchlo rastúci dlh krajiny, ale aj nižšie ceny energií. Aj takto zasiahla Slovensko kríza, ktorá sa začala šíriť z USA v septembri 2008.
Európska komisia opäť otvorila otázku ďalšieho navyšovania záchranného fondu, aby zvládol aj pomoc veľkým ekonomikám.
Výdavky vlády budú vyššie, ako kabinet Ivety Radičovej rátal. Napriek tomu by však mal štát na svoje základné fungovanie míňať menej ako vlani.
Sekera v rozpočte je o vyše 730 miliónov eur menšia ako vlani. Do akej miery sa výdavky udržia na uzde do konca roka, nie je isté.
Dlhovú krízu sa stále nedarí zastaviť. Eurozóna v súčasnej podobe by podľa Vladimíra Baláža zo SAV mohla prežiť len formou rozpočtovej únie.
Dlhová kríza v eurozóne sa začala odrážať na výdavkoch Slovenska pri splácaní dlhov. Slovensko má teraz vyššie náklady ako susedné Česko.
Obce a mestá chcú v budúcom roku míňať viac, ako im naplánovalo ministerstvo financií. O koľko viac nakoniec dostanú, je však otázne.
Za krachujúce Grécko, Portugalsko a Írsko bude Slovensko zrejme ručiť dokopy 1,5 miliardou eur.
Vysoké ceny potravín nezníži ani tohtoročná výrazne lepšia domáca úroda. Obilnín sa má tento rok po vlaňajších povodniach urodiť až o tretinu viac.
Namiesto drahšieho vína vyššie ceny tvrdého alkoholu. Taká je predstava Úradu vlády o novom zdanení alkoholu od nového roka.
Vlády krajín eurozóny ako jednu z možností pomoci Grécku zvažujú zavedenie nového poplatku pre banky.
Európske krajiny padajú do dlhovej krízy. Slovensko sa tomu vyhlo len za cenu škrtov, ktoré patrili k jedným z najtvrdších v Európe.
Potraviny v obchodoch po ôsmich mesiacoch nepretržitého zdražovania prvýkrát zlacneli.
Na daniach z alkoholu a palív sa zrejme vyberie menej, ako rezort financií naplánoval v rozpočte na tento rok. Prudko klesol najmä predaj benzínu.
Vyššie platy väčšine zamestnancov na Slovensku za prvých päť mesiacov pokryli náklady na drahšie potraviny, cestovanie či poplatky za bývanie.
Obchodníci s odborníkmi predpokladajú, že až 70-percentné zľavy počas leta pritiahnu viac ľudí ako vlani.
Ozdravovanie bolo potrebné, vláda sa však mala výraznejšie orientovať na výdavky štátu, tvrdí Radovan Ďurana z inštitútu INESS.
Za prvý rok sa vláde Ivety Radičovej (SDKÚ) podarilo čiastočne upratať verejné financie, čo však zatiaľ ľudia na svojich peňaženkách pozitívne necítia.
Slovensko za prvý polrok vyčerpalo len necelú tretinu z eurofondov, ktoré si vláda naplánovala v rozpočte.
Štát získa na poplatkoch za vypúšťanie teplého vzduchu od firiem výrazne viac, ako si tento rok naplánoval.
Reforma odvodov a daní, ktorá by mala v budúcom roku zmeniť čisté príjmy takmer všetkým ľuďom, má už aj paragrafovú podobu.
Okrem rastúcich poplatkov za hypotéky musia ľudia nechávať čoraz väčšiu časť príjmu aj za energie, potraviny či dopravu do práce.
Koalícia bude v budúcom roku musieť získať cez šetrenie či vyššie príjmy viac peňazí ako "len" sumu na zníženie deficitu verejných financií.
Žiadne uťahovanie opaskov a nezvyšovanie daní, ktoré ohlásila počas víkendu premiérka Iveta Radičová, má výnimky pri daniach z nerestí.