redaktor ekonomického spravodajstva
Novinárska skratka: sd
Absolvent Fakulty žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite (1977). Od začiatku novinárskej kariéry pracuje nepretržite v Pravde. Venuje sa pôdohospodárstvu (pôda od ochrany po predaj pozemkov, lesné hospodárstvo), obchod s potravinami, Záhrada - ako záľuba i poradenstvo, krásne záhrady úspešných ľudí, Víno ako staronový fenomén Slovenska, profily a rozhovory.
Slovenské poľnohospodárstvo prišlo v priebehu necelých dvoch týždňov na prelome starého a nového roka o troch veľkých mužov.
Árpád Mészáros myslel viac než len v mierke jedného podniku.
Ivan Oravec, jeden z najznámejších slovenských poľnohospodárov, zomrel nadránom na Štedrý deň.
Strapec hrozna na štedrovečernom stole? Nič výnimočné ani v slovenských rodinách, ibaže hrozno pochádza z druhého konca sveta.
Najlepšie zemiaky, kvasená kapusta, najštipľavejší chren, najkrajšie orechy, mak s nerozmliaždenými semiačkami či pravé vianočné oblátky ponúka trhovisko.
JOZEF SEDLÁK: Prichádzajú Vianoce, ktoré nám pripomenú, v čom spočíva poctivý dobrý ľudský život. Pandémia nás krotí a učí miernosti.
Rôzne ročníky vína majú rôzne vlastnosti. Ako deti tých istých rodičov. Tento rok žičí bielym a ružovým. Postaralo sa o to chladnejšie počasie so zrážkami.
Pandémia obrátila život naruby už dávno pred vianočnými sviatkami. Ale tesne pred ich vyvrcholením pandemické a obchodnícke ingrediencie navodili atmosféru Vianoc, aká tu ešte nebola.
Reč je o víne a čase, keď sa rozhodujúco utvára jeho podoba. Vraví tak Miroslav Petrech, slovenský majster rizlingov. Víno sa rodí v lone prírody a jej živlov.
Slovensko sa musí prezentovať originálnymi vínami, ktoré odlišuje jedinečný štýl. Už roky je čitateľný vo vínach spoločnosti Víno Mrva&Stanko.
Slovenské víno má naozaj na mále. Jeho zastúpenie na trhu kleslo k hrozivým 30 percentám. Krajina, ktorá bola vo víne sebestačná, sa dusí v záplave dovážaných vín.
Odkedy ľudia pred pár tisícročiami prišli na chuť vínu, začalo sa s ním obchodovať. Vo veľkom. Pretože bez vína si ľudia nevedia predstaviť dobrý život.
Pandémia zasiahla aj 15. ročník Národného salónu vín: Salón robí on-line degustácie a víno predáva cez e-shop. Ktoré vína udávajú tón tento rok?
Vŕškom nad Malými Ripňanmi sa v dlhých radoch tiahne mladý vinič. Pôdu kedysi skúmali cisterciánski mnísi. Teraz územiu vdýchol nový život Vladislav Chablijev.
Známe francúzske či talianske vinárstva vznikli v 19. storočí či skôr. Proti ním sú tie naše akoby bez histórie. Súčasník však nepije dejiny, ale súčasné víno.
Víno sa vyberá z ponuky, akú predošlé generácie nepamätajú. Víno z Villa Vino Rača v nej nechýba, vraví Ján Krampl, muž s ojedinelou 62-ročnou vinohradnícko-vinárskou praxou.
Sto až stodvadsať rokov, teda takmer dva ľudské životy trvá, kým v prírode vznikne jeden centimeter pôdy. Na Slovensku jej denne ubudne 12 hektárov.
Kedysi prosperujúce hydinárstvo sa rúti do skazy. Ničia ho extrémne nízke ceny kurčiat na pulte, za ktoré sa výkrmové kurence nedajú vychovať ani spracovať.
Archívna pivnica je nemým, no výrečným svedkom vinárskej doby. Ukrýva vinárov osud, príbeh vinohradov, kde sa vína narodili. Peter Matyšák jednu vybudoval.
Slovenské vinohradníctvo a vinárstvo sa ocitli na pokraji života a smrti.
Holanďan René Kruijt, generálny riaditeľ Heinekenu Slovensko, vraví, že po dvoch vlnách pandémie koronavírusu čelia krajina i on sám najväčšej životnej výzve.
JOZEF SEDLÁK: Dorábanie vína na Slovensku dospelo k hranici, ktorá ponúka len dve možnosti: Buď návrat medzi uzdravených, alebo pád na samé dno.
Len tri z desiatich fliaš vína, ktoré vypijú slovenskí spotrebitelia, dorobili slovenskí vinohradníci a vinári.
Bez zemiakov, hlavného jedla v detstve, by nebol vyrástol šľachtiteľ Michal Šmálik, kľúčová postava slovenského šľachtenia zemiakov.
Rok, aký tu už dávno nebol. Poľnohospodári nevedia dosiať pšenicu, kľúčovú obilninu Slovenska.