komentátorka
Novinárska skratka: irk
IRIS KOPCSAYOVÁ: Sen vládnej koalície sa splnil. Tým, že prezident republiky Peter Pellegrini urýchlene podpísal zákon o STVR, verejnoprávna RTVS zanikla. Koalícia sa už nevie dočkať novej televízie.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Zdá sa, že top jobs sú známe. Dobrou správou z Bruselu je, že lídri európskych krajín, združených v Európskej únii, sa dohodli rekordne rýchlo.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Konečne. Po 30 rokoch už po Tisovi nebude pomenovaná ulica vo Varíne. Teda nie hneď, obec by mala názov zmeniť do pol roka.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Nečudovali by sme sa, ak by sa Gréci na leto veľmi netešili. Od prvého júla totiž môžu niektoré prevádzky nariadiť zamestnancom šesťdňový pracovný týždeň.
Nie, nie je to hoax. Tomáša Tarabu chvália mimovládky, dokonca aj europoslanci za Progresívne Slovensko. Čo sa vlastne stalo? Nič. Iba to, že minister životného prostredia v Luxemburgu zahlasoval za dôležitý zákon, ktorý má chrániť prírodu.
IRIS KOPCSAYOVÁ: V Bruseli sa budú rozdávať karty. Prezident Peter Pellegrini sa vybral do Bruselu vyjednať pre Maroša Šefčoviča tie najlepšie.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Summit o Ukrajine, ktorý sa konal vo Švajčiarsku, je azda aspoň prvým krokom k mieru. Rôzne strany ho čítajú rôzne. Ruská strana má tú drzosť, aby výsledky summitu zhodnotila ako „nulové“.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Peter Pellegrini nie je nepopísaný list, v politike je už takmer 20 rokov. Má svojich fanúšikov, ale je aj dosť tých, ktorí od neho nemajú vôbec žiadne očakávania.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Taliansko, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Kanada, Japonsko a Európska únia. Predstavitelia krajín G7 sa stretávajú v talianskej Apúlli, aby okrem iného prerokovali ďalšiu finančnú pomoc pre Ukrajinu.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Víťazom volieb do europarlamentu je Progresívne Slovensko, o tom niet pochýb. Ale pravda je aj to, že vyhrali národno-konzervatívne sily. Je zaujímavé, ako si každá strana vie interpretovať výsledky volieb po svojom tak, aby to vyhovovalo jej optike a politickému sebavedomiu.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Ukazuje sa, že pre niekoľko strán opozície a jednu stranu vládnej koalície sa skončili eurovoľby fiaskom.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Slováci a Slovenky nejavia o voľby do Európskeho parlamentu príliš veľký záujem, zato enormný záujem o kandidatúru do EP javia politici a političky vyskytujúci sa na domácej politickej scéne.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Nová metla vraj dobre metie. Nevedno, či na polícii metie dobre, ale metie. Policajti by chceli zmiesť zo stola nákupy bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Eurovoľby sú za dverami, ale Slovensko nimi nežije. Voľby do Európskeho parlamentu možno nikdy nehýbali krajinou - určite nie natoľko ako voľby do národného parlamentu či tie prezidentské.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Každé štvrté dieťa na Slovensku je obézne. Môžu za to naše stravovacie návyky, ktoré sme prevzali od predkov a teraz sme svoj jedálny lístok „obohatili“ o jedlá z fastfoodov.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Sľúbili sme si lásku, spieval kedysi na námestí Ivan Hoffman. Aj dnes si ideme sľúbiť lásku, len niektorým tie sľuby „nějak nejdou přes pysky“.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Mohli by sme sa pýtať spolu s klasikom: Kto zapríčinil tento úpadok, zosurovenie, zdivočenie mravov?
IRIS KOPCSAYOVÁ: Staršia žena v električke začne hovoriť in medias res o atentáte. „Kde sme to, keď už básnici strieľajú? Mali mu aspoň ten prst, ktorým stlačil spúšť, odrezať."
IRIS KOPCSAYOVÁ: Mal to byť deň ako každý iný, výjazdové rokovanie vlády sa začalo ráno v Handlovej. Poobede sa na spravodajských weboch objavila neskutočná správa: premiéra Roberta Fica postrelili.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Opäť sa máme z čoho tešiť. Správy zo štatistického úradu vravia, že naše mzdy znovu rástli. Reálne mzdy stúpli vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Hoci sa nám v reklamách pripomínajú kandidáti do Európskeho parlamentu a eurovoľby sa stávajú témou politických diskusií, úprimne, nie je to téma, ktorá by hýbala spoločnosťou.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Tretina Slovákov chce totalitu. Nejde iba o pocitovú záležitosť, číslo vyplynulo z prieskumu Globsecu na vzorke 1 000 respondentov.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Nežná revolúcia bola návratom do Európy. Je to už 20 rokov, čo máme na vlajke Európskej únie svoju hviezdičku.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Časť opozície chce odvolať ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú. Hlavným dôvodom nespokojnosti je, že by mala koncová nemocnica namiesto na Rázsochách stáť v Ružinove.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Jedným z cieľov koalície je dostať pod kontrolu mimovládne organizácie, teda organizácie, ktoré nezriadil štát - vytvárajú si ich sami občania.