redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: lin
Výrobcovia tepla sa chystajú znížiť ceny. Potvrdila to už napríklad Tepláreň Košice. Zlacňovanie je v súlade s vývojom cien energií na svetových trhoch.
Cena plynu či elektriny by mohla v najbližšom čase opäť klesnúť. Tentoraz by však nemalo ísť o dôsledok poklesu cien komodít na svetových trhoch.
Britská automobilka Jaguar Land Rover môže od Slovenska v prípade investície na Slovensku získať maximálnu štátnu pomoc približne vo výške 126 miliónov eur.
Na Slovensko príde štvrtá automobilka. Výroba by sa mala začať v roku 2018. Poliaci zostali rozhodnutím automobilky zaskočení a rozčarovaní.
Gréci kupujú najmä na Slovensku vyrobené televízory, ale aj automobily. Export Slovenska pritom rastie aj do ďalších krajín Európskej únie.
Plynovod, ktorý by mal spojiť Slovensko s poľským LNG terminálom Świnoujście a následne s plánovaným LNG terminálom na chorvátskom ostrove Krk, už posudzuje ministerstvo životného prostredia.
Domácnosti v bytoch či v rodinných domoch, ktoré používajú plyn na varenie, ohrev vody alebo aj na kúrenie, by na prelome rokov mali dostať poukážku na desať až stošesťdesiatpäť eur.
Zníženie cien plynu pocítia najmä odberatelia v rodinných domoch, kde ním aj kúria. Môžu ročne ušetriť až 60 eur. K tomu dostanú ešte desiatky eur z vratky.
Závod Land Roveru môže byť napokon v poľskom Krakove. Mohlo by to znamenať šancu pre desiatky slovenských dodávateľov pre automobilky.
Domácnosti a firmy sa v tomto roku opäť dočkajú lacnejšieho plynu. Zlacnenie nastalo už od januára a ďalšie príde v septembri.
Prípad návratu prevádzky Vodnej elektrárne Gabčíkovo do rúk štátu má medzinárodnú súdnu dohru.
Zvýšenie toku plynu smerom na Ukrajinu počas posledných dní na žiadosť ukrajinskej strany nemusí byť len na úrovni 40 miliónov kubíkov plynu denne.
Už nasledujúce týždne by mali dať odpoveď na otázku, či Slovensko získa v medzinárodnej konkurencii investíciu v hodnote 1,85 miliardy dolárov, alebo nie.
Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel, počas najbližších týždňov finišujú s výberom hlavného koordinátora, ktorý by mal spúšťať jadrové zariadenie a kooperovať tak na dokončení Mochoviec.
Slovnaft priznal, že je ochotný zľaviť zo svojej prípadnej budúcej pozície v elektrárňach v prospech štátu, ktorý o kúpu podielu prejavil záujem.
Hoci vývoj cien pohonných hmôt na Slovensku reaguje s určitým oneskorením, do konca júla možno očakávať pokles ceny nafty. Ceny benzínu budú zrejme stagnovať.
Grécko je v súčasnosti najmä importérom. Grécky bankrot by poškodil práve slabšie ekonomiky, ktorých sféra biznisu je s Gréckom najviac prepojená.
Nielen maslo, mlieko, chlieb či čerstvé mäso, ale možno už aj jablká. Aj tie by sa mohli ocitnúť na zozname potravín so zníženou DPH.
Embargo na dovoz mlieka z Európy do Ruska, ale aj zrušenie kvót na vývoz mlieka spôsobujúce na trhu prebytok tlačia ceny mlieka nadol.
Sylvia Tiryaki (43) sa vydala do Turecka, krajiny, kde to ženy niekedy nemusia mať ľahké. Presadila sa ako profesorka na univerzite a tiež na poli diplomacie pomáha urovnávať zložité vzťahy v celom regióne.
Od začiatku mesiaca už plyn pre Ukrajincov z Ruska netečie. Slovensko sa tak stáva hlavným zásobovačom Ukrajiny.
Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý prevzala Vodnú elektráreň Gabčíkovo, finišuje s prípravami na prvé generálne opravy turbín.
Situácia okolo tranzitu plynu cez Ukrajinu sa opäť zdramatizovala. „Plyn cez Ukrajinu nepotečie, ani keby sa Slnko vymenilo s Mesiacom,“ znie z Gazpromu.
Bankrot Grécka môže mať dosah aj na ceny pohonných hmôt u nás. Jeho krach by totiž mohol spôsobiť oslabenie európskej meny.
Trend, keď dodávatelia elektriny a plynu na Slovensku môžu v cene ponúkať aj asistenčné služby, ktoré nemusia byť pre zákazníka výhodné, pokračuje.