redaktorka zahraničného oddelenia
Novinárska skratka: bd
E-mail:
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a jej „tím piatich miliónov“ obyvateľov krajiny majú dôvod na radosť. Ostrovnej krajine sa podarilo dostať koronavírus pod kontrolu.
Odporcovia očkovania, ktorí svojím prístupom ohrozujú kolektívnu imunitu pri chorobách ako sú osýpky, majú dilemu. Dali by sa očkovať, ak by bola vakcína na koronavírus?
Špekulácie týkajúce sa zdravia severokórejského diktátora Kim Čong-una naberajú na sile.
Americkí vedci a lekári sú opäť v šoku. Donald Trump navrhuje preskúmať, či by sa Covid-19 nedal liečiť injekčným podávaním dezinfekcie, či ultrafialovým (UV) žiarením.
Stovky ľudí pred rokom 15. apríla na nábreží Seiny v šoku bezmocne sledovali ohnivú drámu. Z nádhernej katedrály Notre-Dame v Paríži sa škriabali plamene.
Táto Veľká noc nebude taká, na akú sú kresťania v Európe zvyknutí. Pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu zostanú kostoly a chrámy takmer prázdne, na obradoch bude len pár ľudí.
Pred univerzitnou nemocnicou vo francúzskom Marseille stoja každý deň dlhé rady ľudí. Idú za kontroverzným imunológom Didierom Raoultom.
Plyšáci na balkónoch a v oknách s výhľadom do ulice. Ľudia sa v čase karantény snažia rozptýliť deti hrou na lov medveďov.
Ak sa nákaza dostane do domovov seniorov, hrozí katastrofa, ktorú si nik nechce ani predstaviť.
Rúška sú prevencia, pľúcne ventilátory zas zachraňujú životy. Zdravotníci po celom svete volajú po prístrojoch, ktoré potrebujú pre pacientov v kritickom stave.
Británia je už dva mesiace mimo EÚ, popri boji proti koronavírusu sa však na brexit akoby zabudlo. Lenže čas na vyrokovanie nových vzťahov medzi EÚ a Britániou sa kráti.
"Ako Európanka sa hanbím. Ale hlavne sa hnevám," napísala Caroline Willemenová, bývalá koordinátorka organizácie Lekári bez hraníc v utečeneckých táboroch.
Na Slovensku dochádza k rôznym formám diskriminácie žien, ale veľká časť spoločnosti si to ani neuvedomuje, hovorí sociológ Michal Vašečka.
Deň, keď tisíce žien po celom svete vychádzajú do ulíc, aby upozornili na to, čo ich trápi. Medzinárodný deň žien nie je o rozdávaní klinčekov na mítingoch strán.
Vláda v Londýne minula už takmer tri štvrtiny financií vyčlenených na prípravu brexitu - väčšinou na personálne náklady.
Grécko, ktoré na hranice proti migrantom nasadilo políciu a armádu, označuje konanie Ankary za vydieranie, ktorým chce získať viac peňazí od EÚ.
V Česku gratulovali Matovičovi nielen Zeman s Babišom, ale aj česká opozícia. V Maďarsku upozorňujú, že v NR SR nie je žiadna maďarská strana.
Vatikán sprístupnil archívy pápeža Pia XII.
Ide do tuhého. Rokovania o budúcej obchodnej dohode medzi EÚ a Britániou budú tvrdšie ako rokovania o brexitovej zmluve.
Zamestnávatelia však už teraz varujú pred nedostatkom pracovnej sily z Európy a poškodením ekonomiky.
Od leta začne multimiliardár a šéf spoločnosti Amazon financovať výskum vedcov, osvetu aktivistov a prácu mimovládok, ktoré sa usilujú o ochranu prírody.
O možnosť vysvätiť za kňazov aj starších ženatých mužov žiadali biskupi z tejto juhoamerickej oblasti. Na niečo také však potrebovali súhlas pápeža.
Brexit nie je teraz prioritnou témou, ktorá by Írov trápila.
EÚ má po brexite od minulého týždňa o jedného člena menej, záujemcovia o členstvo aj tak musia čakať.