redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: lb
E-mail:
Osobná stránka: http://lenkabuchlakova.blog.pravda.sk/
Lenka Buchláková vyštudovala Paneurópsku vysokú školu v Bratislave, odbor Masmediálna a marketingová komunikácia. Od roku 2006 pracovala vo viacerých lokálnych televíziách na Slovensku, kde sa venovala doprave a komunálnej politike. Neskôr pôsobila ako ekonomická redaktorka v denníku Hospodárske noviny. Od roku 2011 pracuje ako ekonomická redaktorka v denníku Pravda. Vo svojej práci sa venuje predovšetkým makroekonomike, daňovej politike a ekonomike štátov EÚ. V roku 2016 získala certifikát z medzinárodných vzťahov a diplomacie na Geneva School of Diplomacy and International Relations v Ženeve. Aktuálne diaľkovo študuje medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na University of Cambridge vo Veľkej Británii, kde sa prioritne venuje politickej a ekonomickej globalizácii a jej vplyvu na krajiny strednej a východnej Európy.
Vystúpiť zo zóny komfortu, kde sa človek cíti dobre a pohodlne, odsťahovať sa do neznámej krajiny a začať od nuly, je veľké životné rozhodnutie.
Dušan Matuška už počas štúdia na začal uvažovať o vlastnom podnikaní. Odmala rád športoval, no v biznise videl aj príležitosť pomáhať miestnym komunitám.
Najviac peňazí pridá štátny rozpočet na rok 2017 na platy. Počíta s rastom miezd pre úradníkov, učiteľov, zvýšia sa dôchodky a klesnú dane a odvody pre živnostníkov.
Britský minister financií Philip Hammond už pripustil, že kvôli brexitu bude britská ekonomika čeliť spomaleniu.
Odchod Veľkej Británie z EÚ nebol pre Britov dobrou voľbou. Obdobie neistoty a zdražovania od júnového referenda je len začiatok.
Rekordne zadlžení Gréci ohlasujú, že vidia svetlo na konci tunela. V budúcom roku vláda očakáva vymanenie sa z recesie a po ôsmich rokoch slušný hospodársky rast.
V prvý deň po nástupe do funkcie prezidenta USA chce republikánsky víťaz nedávnych amerických volieb Donald Trump ako prvú vec v úrade zrušiť obchodnú dohodu USA s ázijsko-tichomorským regiónom.
Vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie sa už stihlo negatívne prejaviť na raste európskych ekonomík.
Trh s ropou zažíva veľké turbulencie. Profitovať z nich by mohli vodiči či spotrebitelia energií vrátane slovenských.
Globálna hospodárska a finančná kríza spôsobila prudký pokles investícií v Európe, najmä v oblasti infraštruktúry, inovácií a financovania malých a stredných podnikov.
Ďalšie miliardy, ktoré chce Európska komisia napumpovať do európskych ekonomík, by mali v najbližších troch rokoch priniesť viac ako 2 milióny pracovných miest.
Čoraz viac slovenských firiem sa púšťa do spoločensky zodpovedného podnikania. Presadzujú firemnú filantropiu a dobrovoľníctvo.
Slovensko chce z peňazí z Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) najviac zafinancovať dopravnú infraštruktúru, najmä výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest.
Nevieme, netušíme. Iba predpokladáme. Amerika sa stala zvolením republikána Donalda Trumpa mimoriadne nepredvídateľnou krajinou.
Kontroverzný budúci americký prezident Donald Trump predstavuje nielen pre USA, ale pre celý svet ekonomické riziko.
Európska komisia prišla tento rok s odporúčaniami, kam by mala naša krajina najbližšie tri roky investovať pridelené peniaze z Junckerovho investičného balíčka.
Osud kontroverznej obchodnej dohody medzi USA a Európskou úniou je po zvolení Donalda Trumpa za nového amerického prezidenta zrejme spečatený.
Slovensko chce presvedčiť automobilových investorov, aby z Veľkej Británie odišli k nám. Nemci a Francúzi zase lákajú v Londýne finančné domy.
Európska investičná banka spolu s Európskou komisiou začala cez Investičný plán pre Európu od vlaňajška podporovať tzv. rizikové projekty.
Vybudovať úspešný podnik generujúci zisky a udržať sa na trhu v súčasnom konkurenčnom prostredí skúša čoraz viac mladých ľudí.
Junckerov balíček má zvýšiť finančné zdroje do roku 2020 až na 500 miliárd eur. Doteraz sa vďaka nemu v Európskej únii vytvorilo zhruba 100-tisíc pracovných miest.
USA bojujú s najvyššou príjmovou nerovnosťou za posledné desaťročie. Programy Trumpa ani Clintonovej nezaručujú, že sa príjmová nerovnosť v blízkej budúcnosti obráti.
Čína sa cez víkend na chvíľu otočila Slovensku chrbtom. Na stretnutí v lotyšskej Rige zrušila čínska strana rokovanie s premiérom Robertom Ficom. Dôvody neuviedla.
Prezidentské voľby v USA na budúci týždeň určia smer pre svetovú ekonomiku.
Rozhodnutie Britov, že sa chcú odtrhnúť od zvyšku Európskej únie, zneisťuje čoraz viac investorov a firmy, ktorí zvažujú odchod z krajiny.