redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: lb
E-mail:
Osobná stránka: http://lenkabuchlakova.blog.pravda.sk/
Lenka Buchláková vyštudovala Paneurópsku vysokú školu v Bratislave, odbor Masmediálna a marketingová komunikácia. Od roku 2006 pracovala vo viacerých lokálnych televíziách na Slovensku, kde sa venovala doprave a komunálnej politike. Neskôr pôsobila ako ekonomická redaktorka v denníku Hospodárske noviny. Od roku 2011 pracuje ako ekonomická redaktorka v denníku Pravda. Vo svojej práci sa venuje predovšetkým makroekonomike, daňovej politike a ekonomike štátov EÚ. V roku 2016 získala certifikát z medzinárodných vzťahov a diplomacie na Geneva School of Diplomacy and International Relations v Ženeve. Aktuálne diaľkovo študuje medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na University of Cambridge vo Veľkej Británii, kde sa prioritne venuje politickej a ekonomickej globalizácii a jej vplyvu na krajiny strednej a východnej Európy.
Čína, druhá najväčšia ekonomika sveta, presadzuje novú politiku väčšej globalizácie. Čínsky prezident Si Ťin-pching zároveň varuje pred protekcionizmom.
Svet sa stále len prizerá na to, ako bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú. V utorok sa vo švajčiarskom Davose začína 47. ročník Svetového ekonomického fóra.
Rekordná účasť svetových politikov, šéfov veľkých medzinárodných spoločností a ekonómov má tento rok vo švajčiarskom Davose zaručiť diskusiu s jasnými závermi.
Nájsť si prácu vo Veľkej Británii, kde aktuálne pracuje zhruba 100-tisíc Slovákov, bude onedlho komplikovanejšie.
Slovenský šéf rezortu financií Peter Kažimír má podľa nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung šancu stať sa aj šéfom ministrov financií eurozóny.
Po brexite zvažuje odchod z Veľkej Británie čoraz viac tamojších firiem a bánk, ale aj jedna z britských ikon, ktorá krajinu roky vo svete propaguje.
Patologickí hráči si už nezahrajú. Po viac ako dvadsiatich rokoch sa tak má skončiť kŕmenie automatov sociálnymi dávkami.
Rozbehnutá slovenská ekonomika vytvorí v tomto roku rekordný počet pracovných miest a zároveň zdvihne ľuďom platy.
LENKA BUCHLÁKOVÁ: Tento rok má dobre našliapnutá slovenská ekonomika pokračovať v trende rekordného nárastu nových pracovných miest.
Dohoda Ruska a šejkov na svetovom obmedzení ťažby ropy začala pomaly dvíhať jej cenu.
Ceny ropy okolo 30 dolárov za barel, ako to bolo v roku 2016, definitívne končia. Na pumpách nastala vlani situácia, keď ceny už ani nemali kam klesnúť, keďže väčšinu ceny tvorili dane.
Obchádzanie platenia daní veľkých nadnárodných korporácií sa v tomto roku sťaží. Firmy od januára tohto roka prišli o jeden z daňových rajov.
Rok 2017 bude v znamení britského odchodu z Európskej únie. Briti si ešte v júni minulého roka odhlasovali v referende tesnou väčšinou tzv. brexit.
Nitky v Európe, Amerike, ale aj Ázii či Rusku ťahajú z úzadia boháči. Politici si s ich vplyvom nevedia poradiť. Miliardárov pribúda a situácia chudobnejších sa nezlepšuje.
Vzťahy medzi Britániou a zvyškom Európy sa nikdy nedali nazývať vrúcnymi, najmä nie tie medzi Britmi a Francúzmi.
Iba trojročná Laura Baranová, ktorá sa narodila s rázštepom chrbtice a vývojovou chybou hydrocefalus, musela za svoj krátky život podstúpiť mnohé náročné operácie.
Kým bežným ľuďom za nezaplatenie faktúr či daní hrozia pokuty, veľké nadnárodné spoločnosti ich obchádzanie považujú za legálne optimalizovanie svojich ziskov.
Britov, ktorí si v júnovom referende zvolili tesnou väčšinou odchod krajiny z Európskej únie, čakajú v nasledujúcich mesiacoch tvrdé rokovania s Bruselom.
Vyplácanie sociálnych dávok v rámci členských štátov Európskej únie dostane nové pravidlá. Európska komisia reaguje na výsledky júnového britského referenda.
V predvianočnom období majú obchodníci najvyššie príjmy z predaja.Prilákať zákazníkov do predajní sa snažia nielen akciami, ale aj prozákazníckym servisom.
Historická dohoda medzi Ruskom a členmi OPEC-u (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) na obmedzení ťažby ropy od uplynulého víkendu zvyšuje jej cenu.
"Nie je pravda, že ideme ,vyhadzovať' lieky," hovorí pre Pravdu Štefan Kišš, riaditeľ útvaru Hodnoty za peniaze na ministerstve financií.
Slovenskí motoristi v posledných dňoch pocítili pri tankovaní mierne zvyšovanie cien benzínu a nafty. Za posledný týždeň stúpli ceny priemerne o dva centy.
Krajina sa po rezignácii talianskeho premiéra Mattea Renziho ocitla v politickej a ekonomickej neistote, Taliani v nedeľu jasne odmietli Renziho reformu ústavy.
Liekom na riešenie príjmovej nerovnosti je vyššie zdanenie bohatých a výraznejší rast platov pre bežných zamestnancov.